Polski Portal Morski
Aktualności Inne Środowisko

Wody Polskie przywracają drożność morfologiczną rzeki Noteci od Pakości do Krostkowa

Wody Polskie sa w trakcie realizacji dużego projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 pn. „Przywrócenie drożności morfologicznej rzeki Noteci od Pakości do Krostkowa”.

W budowie są 3 przepławki seminaturalne na obiektach piętrzących rzeki Noteci: Pakość, Nakło Zachód i Gromadno. Urządzenia będą wyposażone w wabiki nakierowujące ryby na bezpieczne przejście i staną się obejściem naśladującym naturalną rzekę stwarzając tym samym możliwości zarówno do poszukiwania pokarmu, schronienia i przede wszystkim sposobności rozrodczych m.in. młodych węgorzy – gatunku krytycznie zagrożonego, jak i bytowego organizmów wodnych. Dlatego też, jako główny podmiot odpowiedzialny za gospodarkę wodną kraju Wody Polskie realizują zadania służące odtwarzaniu korytarzy migracyjnych i udrażnianiu barier stojących na drodze organizmom wodnym.

Łączna długość niebieskich korytarzy, na których usunięte będą bariery w przemieszczaniu się zwierząt to ok. 42 km, zaś powierzchnia siedlisk wspieranych w celu uzyskania lepszego statutu ochrony to ok. 223 ha.

Likwidacja przeszkód migracyjnych wynika m. in. ze Zaktualizowanego Planu Gospodarowania Wodami na obszarze dorzecza Odry. Jest to również jeden z elementów pro-przyrodniczych rozwiązań stosowanych w naszej codziennej pracy.

Prace prowadzone są pod nadzorem przyrodniczym i archeologicznym. Koszt inwestycji to 6 637 766,86 zł, zaś dofinansowanie projektu (UE): 5 477 638,83 zł, a planowany termin zakończenia przewidywany jest na grudzień 2023 r.

Źródło Wody Polskie fot. Wikipedia

Zobacz podobne

Zatrzymanie fałszywego żołnierza. Dezinformacja w czasie kryzysu

KM

Rośnie znaczenie polskich portów morskich

KM

NMM: Do muzealnych zbiorów trafił pamiątkowy bulaj pochodzący z „Daru Młodzieży”

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie