Polski Portal Morski
Aktualności Inne Środowisko

Wody Polskie przywracają drożność morfologiczną rzeki Noteci od Pakości do Krostkowa

Wody Polskie sa w trakcie realizacji dużego projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 pn. „Przywrócenie drożności morfologicznej rzeki Noteci od Pakości do Krostkowa”.

W budowie są 3 przepławki seminaturalne na obiektach piętrzących rzeki Noteci: Pakość, Nakło Zachód i Gromadno. Urządzenia będą wyposażone w wabiki nakierowujące ryby na bezpieczne przejście i staną się obejściem naśladującym naturalną rzekę stwarzając tym samym możliwości zarówno do poszukiwania pokarmu, schronienia i przede wszystkim sposobności rozrodczych m.in. młodych węgorzy – gatunku krytycznie zagrożonego, jak i bytowego organizmów wodnych. Dlatego też, jako główny podmiot odpowiedzialny za gospodarkę wodną kraju Wody Polskie realizują zadania służące odtwarzaniu korytarzy migracyjnych i udrażnianiu barier stojących na drodze organizmom wodnym.

Łączna długość niebieskich korytarzy, na których usunięte będą bariery w przemieszczaniu się zwierząt to ok. 42 km, zaś powierzchnia siedlisk wspieranych w celu uzyskania lepszego statutu ochrony to ok. 223 ha.

Likwidacja przeszkód migracyjnych wynika m. in. ze Zaktualizowanego Planu Gospodarowania Wodami na obszarze dorzecza Odry. Jest to również jeden z elementów pro-przyrodniczych rozwiązań stosowanych w naszej codziennej pracy.

Prace prowadzone są pod nadzorem przyrodniczym i archeologicznym. Koszt inwestycji to 6 637 766,86 zł, zaś dofinansowanie projektu (UE): 5 477 638,83 zł, a planowany termin zakończenia przewidywany jest na grudzień 2023 r.

Źródło Wody Polskie fot. Wikipedia

Zobacz podobne

Gorące stoczniowe lato

KM

50 km Gazociągu Baltic Pipe już ułożone!

BS

Shanghai Electric prezentuje informacje branżowe podczas siódmego Międzynarodowego Szczytu Przybrzeżnej Energetyki Wiatrowej 

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie