Polski Portal Morski
Aktualności

Zabytkowa latarnia morska w Kołobrzegu przejdzie renowację za ponad 5,7 mln zł

Zabytkowa Latarnia Morska Kołobrzeg zostanie poddana gruntownej renowacji za kwotę ponad 5,7 mln zł – poinformował kołobrzeski magistrat. Umowę na wykonanie prac podpisano z Konsorcjum WS z Siemyśla.

Jak podał w komunikacie prasowym rzecznik kołobrzeskiego magistratu Michał Kujaczyński, umowę na zadanie „Renowacja Fortu Unieście z Latarnią Morską” podpisano w czwartek z Konsorcjum WS z Siemyśla.

Koszt prac, których realizację zaplanowano na 280 dni, to ponad 5,7 mln zł, w tym 5 mln zł stanowi rządowe dofinansowanie z Polskiego Ładu.

Remont obejmie prace remontowe muru oporowego, naprawę konstrukcji muru, remont bastionu, wieży fortu, wieży latarni, remont laterny, elewacji, drzwi drewnianych, naprawę elektryki, zasilania iluminacji i wykonanie iluminacji.

Plac budowy wykonawca przejmie w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Wtedy też ma być znany dokładny harmonogram prac.

Wiadomo już, że podczas prac do latarni morskiej będzie można wejść, ale niestety, korzystanie np. z tarasu widokowego będzie niemożliwe – poinformował Kujaczyński.

Dodał, że z uwagi na zabytkowy charakter budowli, wykonawca podczas remontu będzie współpracował z ekspertami z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Cytowana w komunikacie prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska zaznaczyła, że latarnia morska jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków na Pomorzu Zachodnim i jedną z najważniejszych wizytówek Kołobrzegu. Podkreśliła również, że zewnętrzna część latarni zostanie poddana renowacji po ponad 40 latach od ostatniego kapitalnego remontu.

Źródło: PAP Fot.: Shutterstock

Zobacz podobne

PGNiG : cztery nowe koncesje w Norwegii

Autor

Port Kołobrzeg. Rekordowy wzrost przeładunków zboża

AB

W 2022 r. Stocznia Crist zakończy budowę promu dla fińskiego armatora

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie