Polski Portal Morski
Aktualności

Orlen przejmuje kontrolę nad norweską firmą. Wydobycie gazu wzrośnie

PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen przejął spółkę wydobywczą KUFPEC Norway. W efekcie transakcji, której umowna cena to 445 mln dolarów, wydobycie gazu ziemnego Grupy Orlen w Norwegii przekroczy 4 mld metrów sześc. rocznie – poinformował w poniedziałek Orlen.

Jak poinformował koncern w komunikacie, PGNiG Upstream Norway, norweska spółka Grupy Orlen, „w wyniku konkurencyjnej procedury akwizycyjnej, zawarła umowę kupna 100 proc. udziałów w KUFPEC Norway, spółce zależnej Kuwait Foreign Petroleum Exploration Company”. W efekcie przejęcia kontroli nad KUFPEC Norway, PGNIG Upstream Norway zwiększy swoje udziały w eksploatowanych już złożach Gina Krog, Sleipner Vest, Sleipner Ost, Gungne i Utgard – wskazano.

Jak przekazał Orlen, w wyniku przejęcia KUFPEC Norway, wydobycie gazu ziemnego Grupy Orlen w Norwegii wzrośnie o jedną trzecią i przekroczy 4 mld metrów sześc. rocznie. Z kolei dzienna produkcja węglowodorów PGNiG Upstream Norway już w 2024 r. przewyższy 100 tys. boe – baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. „To poziom, który kwalifikuje spółkę do grupy dużych producentów ropy i gazu w Norwegii” – podkreślił koncern. Podał też, że w tym roku spółka zakłada wyprodukowanie ponad 3 mld metrów sześc. gazu.

Według Orlenu wśród przejmowanych udziałów jest m.in. 30-proc. pakiet w złożu Gina Krog, przy czym w wyniku akwizycji udział PGNiG Upstream Norway wzrośnie tam do ponad 41 proc. Koncern przypomniał, że niedawno spółka Grupy Orlen wraz z partnerami koncesyjnymi poinformowała o odkryciu dodatkowych zasobów gazu zlokalizowanych bezpośrednio w pobliżu Gina Krog. „Oprócz pięciu eksploatowanych złóż, Grupa Orlen przejmie też kontrolę nad udziałami w gazowym złożu Eirin, które przewidziane jest do zagospodarowania z wykorzystaniem infrastruktury wydobywczej złoża Gina Krog. Umożliwi to szybkie uruchomienie dostaw gazu z Eirin, zapewniając jednocześnie atrakcyjną rentowność i niską emisję CO2 z produkcji” – zaznaczono w informacji.

Jak zauważył Orlen, obecna transakcja jest już drugą w tym roku zrealizowaną przez Grupę Orlen w Norwegii. Wcześniej PGNiG Upstream Norway kupiło udziały w złożach Sabina i Adriana na obszarze wydobywczym Skarv, których zasoby szacowane są na 38 do 88 mln boe. Natomiast w latach 2017-2022 spółka zrealizowała 10 akwizycji, w tym przejęła aktywa wydobywcze INEOS E&P Norge, co pozwoliło jej zwiększyć produkcję gazu ziemnego z 0,5 mld metrów sześc. w 2017 r. do 3,1 mld metrów sześc. w 2022 r.

Orlen zapewnił, że PGNiG Upstream Norway realizuje intensywny program dalszego wzrostu wydobycia. Spółka, wraz z partnerami koncesyjnymi, uzyskała w czerwcu tego roku zgody administracyjne na zagospodarowanie ośmiu złóż. Łączna wielkość ich zasobów przypadająca na PGNiG Upstream Norway przekracza 100 mln boe. W październiku ruszyło z kolei wydobycie z pierwszych otworów produkcyjnych złoża Tommeliten Alpha, w którym PGNiG Upstream Norway posiada ponad 42 proc. udziałów. „W szczytowym okresie produkcji złoże zapewni spółce co najmniej 0,5 mld metrów sześc. gazu rocznie” – ocenił koncern.

Jednocześnie Orlen wspomniał, że w maju tego roku w ramach Grupy Orlen zakończył się rozpoczęty jeszcze pod koniec 2022 r. proces integracji swojej działalności w Norwegii, konsolidując aktywa wydobywcze PGNiG Upstream Norway i Lotos Exploration & Production Norge – obie spółki znalazły się w Grupie Orlen w wyniku przejęcia przez koncern w 2022 r. Grupy Lotos oraz PGNiG.

„Po zakończeniu przejęcia KUFPEC, Grupa Orlen będzie posiadała 94. koncesje na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, co daje pod tym względem 5. miejsce wśród firm działających na tym obszarze” – podkreślił Orlen.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. siedem rafinerii: cztery w Polsce – w tym największą w Płocku, dwie w Czechach i jedną na Litwie. Ma także ok. 3,1 tys. stacji paliw w Polsce, w Niemczech, w Czechach oraz na Słowacji, na Litwie i na Węgrzech. Zarządza również rozbudowanym segmentem petrochemicznym i segmentem wydobywczym węglowodorów. Planuje też rozwijanie projektów związanych z bezpieczną energetyką jądrową – do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

W lutym tego roku zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając jej priorytetowe cele, zwłaszcza po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Zgodnie z tym dokumentem, do końca dekady koncern ma zainwestować ponad 320 mld zł.

Źródło: PAP Fot.: Orlen/zdjęcie ilustracyjne

Zobacz podobne

Ahoj żeglarze! 15. Zbliżają się Regaty o Puchar Mariny Gdańsk – zgłoszenia do 3 czerwca

KM

Bezzałogowa łódź z PG pomoże chronić polskie porty i morskie farmy wiatrowe

BS

Trzeci zbiornik w gazoporcie na przełomie roku?

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie