Polski Portal Morski
Aktualności Inne Żegluga

Polska Żegluga Morska zmienia nazwy statków

Nazwy statków Polskiej Żeglugi Morskiej będą zaczynały się od słowa „Polsteam” – to skrót od angielskiej nazwy armatora: Polish Steamship Company.

Pierwszym statkiem, który zyska nową nazwę, będzie masowiec „Dąbie”. W przypadku tej jednostki jest jeszcze jedna językowa ciekawostka: statek, noszący nazwę jeziora Dąbie, na kadłubie będzie miał nazwę „Dabie”, ponieważ litera „ą” nie występuje w angielskim alfabecie, a jak wiadomo, językiem światowego shipingu jest właśnie angielski.

Kolejne jednostki, już z „Polsteam” w nazwie będą się nazywały: „Polsteam Pile”, „Polsteam Wigry”, „Polsteam Mielno” itd.

Jeziorowce, należące do floty PŻM, transportują do Stanów Zjednoczonych stal z Holandii, a w USA ładują zboże.
W nowej serii jeziorowców powstanie osiem jednostek. Pierwsze cztery będą miały tradycyjny napęd, kolejne będą przystosowane do wykorzystywania jako paliwa metanolu, co spowoduje korzystny wpływ na środowisko naturalne, ponieważ spalanie metanolu nie powoduje emisji dwutlenku węgla.

źródło: Infomare / fot. ilustracyjne PŻM

Zobacz podobne

PŻM. „Bryza” – prawie od 60 lat czytana przez marynarzy

AB

Kable podwodne – nowy priorytet rosyjskiej marynarki wojennej

JJ

UMG uhonorowany Nagrodą Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie