Polski Portal Morski
Edukacja

Napęd pochłaniający fale: rewolucyjna ekologiczna technologia na rzecz zrównoważonego rozwoju na morzu

Nowa forma napędu pochłaniającego fale (WDP – wave devouring propulsion) może napędzać statki i pomóc w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych w przemyśle morskim. Naukowcy z Uniwersytetu Cranfield w Wlk. Brytanii pracowali nad koncepcją wykorzystania energii fal do napędu i opracowali nowatorską metodę uzyskiwania większego ciągu dzięki sile fal poprzez wykorzystanie w innowacyjny sposób zanurzonych w wodzie „folii trzepoczących” -poinformowały służby prasowe uczelni.

Czerpiąc inspirację z mocy płetw wieloryba, zespół zbadał strukturę i ruch płetwy ogonowej tego ssaka, aby odkryć, w jaki sposób skutecznie wykorzystuje ona energię fal do napędu. Dzięki symulacjom i eksperymentom opracowano i zintegrowano uproszczoną wersję działania płetwy ogonowej wieloryba z systemem zasilania statku.

Technologia WDP oferuje szereg korzyści, co czyni ją atrakcyjnym rozwiązaniem dla przemysłu morskiego. Nie tylko zmniejsza koszty paliwa, ale także znacznie poprawia napęd jednostek morskich. Ta ekologiczna technologia może znaleźć zastosowanie w małych, bezzałogowych statkach i można ją bezproblemowo zintegrować z hybrydowymi systemami napędowymi, w tym napędzanymi energią elektryczną, wodorem lub paliwami kopalnymi. Ma również potencjał osiągnięcia celów w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla i przyczynienia się do celów zrównoważonego rozwoju branży morskiej.

Dr Liang Yang , wykładowca morskich systemów energii odnawialnej na Uniwersytecie Cranfield, który kierował badaniami powiedział: „Napęd pochłaniający fale (WDP) może działać jako siła transformacyjna w zakresie zrównoważonego rozwoju na morzu. Nasze badania to nowatorskie podejście do napędzania statków przy użyciu nieograniczonej energii fal”.

Źródło Polska Morska fot. Pixabay

Zobacz podobne

Głosuj na obiekty Wód Polskich w konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI Wieku”!

KM

Nabór w programie Scandium Baltic Region Research Grants

KM

W Szczecinie otwarto Morskie Centrum Nauki

Admin Admin

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie