Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Extra Inne

 Uniwersytet Morski w Gdyni zaprasza na Święto Szkoły! 

W piątek, 8 grudnia 2023 r. społeczność akademicka Uniwersytetu Morskiego w Gdyni po raz 103. obchodzić będzie Święto Szkoły. 

Punktualnie o godz. 8.00 podniesiona zostanie bandera na gmachu głównym Uniwersytetu przy ul. Morskiej 83. Po mszy świętej, która o godz. 9.00 rozpocznie się w Kościele Portowym pw. MBNP i św. Piotra Rybaka przy ul. Portowej 2, uroczystości przeniosą się do auli uniwersyteckiej im. T. Meissnera gdzie o godz. 11.00 rozpocznie się otwarte posiedzenie Senatu UMG.  


W trakcie uroczystości zaplanowano:

– wręczenie odznaczeń Ministra Edukacji i Nauki, Ministra Infrastruktury oraz  Rektora UMG,
– wręczenie nagród Rektora UMG dla najlepszych nauczycieli akademickich, doktorantów i studentów,
– wodowanie książki „Słownik biograficzny absolwentów Państwowej Szkoły Morskiej na uchodźstwie w Anglii 1940-1945″.  To trzecia część cyklu biograficznego autorstwa Małgorzaty Sokołowskiej i Joanny Stasiak. Po „Słowniku biograficznym absolwentów Szkoły Morskiej w Tczewie 1922-1930 – Tczewiacy” i „Słowniku biograficznym absolwentów Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni 1931-1939 – Gdyniacy” opracowane zostały życiorysy absolwentów Szkoły Morskiej na uchodźstwie, to jest w Londynie i Southampton – tam, gdzie nasza uczelnia kontynuowała swą edukacyjną misję.

Święto Szkoły Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zakończy Apel Pamięci. O godz. 15.30 przed gmachem głównym UMG wybrzmi hymn państwowy oraz podniesiona zostanie flaga na maszt. Podczas ośmiu wezwań Apelu Pamięci przywołani zostaną twórcy, dyrektorowie, wykładowcy, studenci i absolwenci Uniwersytetu Morskiego, którzy odeszli na wieczną wachtę, polegli na polu chwały lub zginęli śmiercią marynarza. Apel Pamięci zostanie zakończony odegraniem sygnału „Cisza”


8 grudnia to dzień szczególny dla szkolnictwa morskiego w Polsce. Tego dnia, 103 lata temu uroczyście podniesiono banderę na gmachu Szkoły Morskiej w Tczewie. 10 lat później, po przeniesieniu szkoły do Gdyni 8 grudnia 1930 r. odbyła się uroczystość poświęcenia nowo wybudowanego gmachu uczelni i sztandaru Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. 8 grudnia, jest datą tak ważną, że ustanowiono ją Świętem Szkoły i do dziś uczelnia, działająca aktualnie jako Uniwersytet Morski w Gdyni, obchodzi ten dzień w sposób podniosły i uroczysty.

Źródło mat. prasowy

Zobacz podobne

Remontowa Shipbuilding S.A. – kolejny prom przekazany armatorowi

Autor

56. rocznica utworzenia 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców

AB

Przekop Mierzei Wiślanej. Serce tej inwestycji już prawie gotowe

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie