Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Extra Inne

 Uniwersytet Morski w Gdyni zaprasza na Święto Szkoły! 

W piątek, 8 grudnia 2023 r. społeczność akademicka Uniwersytetu Morskiego w Gdyni po raz 103. obchodzić będzie Święto Szkoły. 

Punktualnie o godz. 8.00 podniesiona zostanie bandera na gmachu głównym Uniwersytetu przy ul. Morskiej 83. Po mszy świętej, która o godz. 9.00 rozpocznie się w Kościele Portowym pw. MBNP i św. Piotra Rybaka przy ul. Portowej 2, uroczystości przeniosą się do auli uniwersyteckiej im. T. Meissnera gdzie o godz. 11.00 rozpocznie się otwarte posiedzenie Senatu UMG.  


W trakcie uroczystości zaplanowano:

– wręczenie odznaczeń Ministra Edukacji i Nauki, Ministra Infrastruktury oraz  Rektora UMG,
– wręczenie nagród Rektora UMG dla najlepszych nauczycieli akademickich, doktorantów i studentów,
– wodowanie książki „Słownik biograficzny absolwentów Państwowej Szkoły Morskiej na uchodźstwie w Anglii 1940-1945″.  To trzecia część cyklu biograficznego autorstwa Małgorzaty Sokołowskiej i Joanny Stasiak. Po „Słowniku biograficznym absolwentów Szkoły Morskiej w Tczewie 1922-1930 – Tczewiacy” i „Słowniku biograficznym absolwentów Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni 1931-1939 – Gdyniacy” opracowane zostały życiorysy absolwentów Szkoły Morskiej na uchodźstwie, to jest w Londynie i Southampton – tam, gdzie nasza uczelnia kontynuowała swą edukacyjną misję.

Święto Szkoły Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zakończy Apel Pamięci. O godz. 15.30 przed gmachem głównym UMG wybrzmi hymn państwowy oraz podniesiona zostanie flaga na maszt. Podczas ośmiu wezwań Apelu Pamięci przywołani zostaną twórcy, dyrektorowie, wykładowcy, studenci i absolwenci Uniwersytetu Morskiego, którzy odeszli na wieczną wachtę, polegli na polu chwały lub zginęli śmiercią marynarza. Apel Pamięci zostanie zakończony odegraniem sygnału „Cisza”


8 grudnia to dzień szczególny dla szkolnictwa morskiego w Polsce. Tego dnia, 103 lata temu uroczyście podniesiono banderę na gmachu Szkoły Morskiej w Tczewie. 10 lat później, po przeniesieniu szkoły do Gdyni 8 grudnia 1930 r. odbyła się uroczystość poświęcenia nowo wybudowanego gmachu uczelni i sztandaru Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. 8 grudnia, jest datą tak ważną, że ustanowiono ją Świętem Szkoły i do dziś uczelnia, działająca aktualnie jako Uniwersytet Morski w Gdyni, obchodzi ten dzień w sposób podniosły i uroczysty.

Źródło mat. prasowy

Zobacz podobne

GIOŚ: stan Odry stabilizuje się 

KM

EKG: potrzebna synergia działań na rzecz zwiększenia konkurencyjności polskich portów

KM

„Dona Paz” – rocznica największej katastrofy morskiej w czasach pokoju

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie