Polski Portal Morski
Aktualności

Popyt napędza produkcję nawozów w Azotach

Produkcja nawozów specjalistycznych i wieloskładnikowych systematycznie wzrasta w ślad za popytem – poinformowała Grupa Azoty we wtorek. Wolumeny produkcji nawozów wieloskładnikowych za wrzesień są istotnie wyższe niż w poprzednich miesiącach, a azotowych są wyższe niż średnia z II kwartału – dodano.

Grupa Azoty opublikowała we wtorek szacunkowe wolumeny produkcji za wrzesień br. „Produkcja w spółkach grupy kapitałowej systematycznie wzrasta w ślad za rosnącym popytem na nawozy” – oceniła spółka.

We wrześniu Grupa Azoty wyprodukowała64 tys. ton nawozów wieloskładnikowych

Zgodnie z szacunkami, we wrześniu spółki Grupy Kapitałowej wyprodukowały 64 tys. ton nawozów wieloskładnikowych, dla porównania w sierpniu było to 54 tys. ton. W przypadku nawozów specjalistycznych dane za wrzesień kształtują się na poziomie 15 tys. ton, podczas gdy w sierpniu szacunki wskazywały na 9 tys. ton – poinformowała Grupa Azoty.

Wyjaśniono, że niższa szacunkowa produkcja nawozów azotowych, tj. 227 tys. ton względem 251 tys. ton w sierpniu wynikała głównie z postoju awaryjnego w Grupie Azoty ZAK, o którym spółka informowała 5 września br.

Przypomniano, że w ostatnim tygodniu września Grupa Azoty ZAK przywróciła produkcję kwasu azotowego oraz nawozów mineralnych na minimalnych obciążeniach instalacji. Spółka dodała, że obecnie trwa uruchamianie kolejnych instalacji produkcyjnych oraz ich stopniowe dociążanie do pełnych zdolności.

Wzrasta popyt, wzrasta produkcja

Grupa Azoty wskazała, że wzrost poziomów produkcji widoczny jest również na podstawie szacunkowych wolumenów produkcyjnych mocznika, tj. 94 tys. ton we wrześniu względem 86 tys. ton w sierpniu oraz Poliamidu – 8 tys. ton we wrześniu, z kolei szacunkowe dane za sierpień to 7 tys. ton. Zaznaczono, że w pozostałych obszarach spółka obserwuje zatrzymywanie się negatywnych trendów, które „nie znajdują na ten moment odzwierciedlenia w poziomach produkcji”.

Spółka zwróciła uwagę, że wolumeny produkcji nawozów wieloskładnikowych za wrzesień są istotnie wyższe niż w poprzednich miesiącach, a w nawozach azotowych są wyższe niż średnia z II kwartału, nawet pomimo awarii, która miała miejsce w Grupie Azoty ZAK.

Poinformowano ponadto, że obecnie przywracane są moce produkcyjne, co powinno pozytywnie wpłynąć na poziom produkcji w październiku oraz w kolejnych miesiącach.

W pozostałych obszarach jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o powrocie do zeszłorocznych poziomów produkcji, niemniej zakładamy taki scenariusz w perspektywie najbliższych miesięcy – powiedział, cytowany w komunikacie, członek zarządu odpowiedzialny za produkcję, dyrektor generalny Grupy Azoty Zbigniew Paprocki. 

Źródło: PAP Fot.: mat.pras.

Zobacz podobne

Koniec akcji „Bezpieczny sezon turystyczny 2021” nad Adriatykiem i Morzem Czarnym

JJ

Pierwsze asfalty na budowie przekopu

AB

Bałtyk basenem innowacji?

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie