Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Oddali hołd ofiarom Stanu Wojennego 

Opozycjoniści i działacze NSZZ Solidarność na Pomorzu Zachodnim złożyli kwiaty przed bramą Stoczni Szczecińskiej, aby oddać hołd ofiarom Stanu Wojennego.

Dziś mija 42. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Ten dzień wspomina Andrzej Kropopek, działacz opozycji antykomunistycznej

– Gdy się pojawił generał, to się okazało, że ten generał wypowiedział wojnę własnemu narodowi. Po jakimś czasie nawiązałem kontakty z kilkoma kolegami z zakładu pracy. Próbowaliśmy dotrzeć do stoczni. Okazało się, że już nie dopuszczono nas do stoczni, gdyż obstawiona militarnie była właśnie przez tych obrońców pokoju. Wielu ludzi tu zostało zamkniętych – dodaje Kropopek.

Wielu opozycjonistów było internowanych w Stanie Wojennym, jedną z takich osób był Andrzej Butkiewicz, który wyszedł na wolność dopiero w 1986 roku.

– Internowano mnie do Wierzchowa Pomorskiego. W tamtym czasie siedzieliśmy tam w celach z więźniami. Było tak, że człowiek był wówczas tak mocno odosobniony, że myślał tylko co dzieje się na zewnątrz… – wspomina Butkiewicz.

Stan wojenny trwał formalnie 586 dni – zniesiono go 22 lipca 1983 roku. Winnych większości przestępstw nie udało się ukarać. Dotąd udało się ustalić śmierć 56 osób, internowano 10 tysięcy.

Źródło: Radio Szczecin Fot.: Polska Morska

Zobacz podobne

PSEW: energetyka wiatrowa szansą na tanią zieloną energię

KM

Wyłowiono zwłoki w kanale portowym przy Stoczni Cesarskiej w Gdańsku

AZ

Amarylis w Porcie Szczecin

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie