Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Ceny ropy w USA rosną. Popyt i Bliski Wschód w centrum uwagi

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku notują wzrosty, a inwestorzy oceniają poziom zapasów surowca w USA oraz sytuację na Bliskim Wschodzie.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku74,18 USD, wyżej o 0,07 proc.

Brent na ICE na luty kosztuje 79,85 USD za baryłkę, wyżej o 0,26 proc.

Perspektywa przedłużającej się izraelskiej kampanii wojskowej w Gazie i przełożenia się tego konfliktu na ataki na statki na Morzu Czerwonym pozostają głównymi czynnikami wpływającymi na nastroje na rynku.

Od grudniowego minimum cena ropy naftowej wzrosła o około 8 proc.

Amerykański Instytut Paliw (API) podał w najnowszym wyliczeniu, że zapasy ropy w USA wzrosły w ub. tygodniu o 1,84 mln baryłek. Zestawienie Departamentu Energii USA zostanie opublikowane w czwartek.

„Obawy dotyczące żeglugi na Morzu Czerwonym osłabły, ale te utrzymujące się niepokoje dotyczące napięć na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w związku z zaangażowaniem Iranu w regionie, utrudniają dalszą sprzedaż na rynku. Rynek prawdopodobnie ponownie spróbuje pójść w górę, być może na początku nowego roku, także w związku z oczekiwaniami ożywienia popytu na paliwa, dzięki łagodzeniu polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych i wyższemu popytowi na ropę zimą na półkuli północnej” – powiedział Hiroyuki Kikukawa, prezes NS Trading, jednostki Nissan Securities.

Duńskie przedsiębiorstwo żeglugowe Maersk poinformowało, że w nadchodzących tygodniach zaplanowało przepłyniecie kilkudziesięciu kontenerowców przez Kanał Sueski i Morze Czerwone po tym, jak zarządziło tymczasowe wstrzymanie żeglugi na tych trasach w tym miesiącu, po atakach Hutich z Jemenu.

źródło: PAP / fot. archiwum

Zobacz podobne

Kołobrzeg chce odmienić bulwary przy rzece

KM

Upamiętniono walkę gdańskich portowców z reżimem komunistycznym

KM

Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie