Polski Portal Morski
Aktualności

Orlen sfinalizował przejęcie spółki wydobywczej KUFPEC Norway

Grupa Orlen sfinalizowała przejęcie spółki wydobywczej KUFPEC Norway. Ma to umożliwić zwiększenie wydobycia gazu w Norwegii o 1 mld m³, do ponad 4 mld m³ w 2024 r.

„Sfinalizowaliśmy przejęcie spółki wydobywczej KUFPEC Norway” – napisał Obajtek na platformie X (dawniej Twitter). Przypomniał, że poprzez akwizycję wydobycie własne Orlenu zwiększy się w Norwegii o ponad 1 mld m sześc. gazu rocznie.

Jak informował wcześniej Orlen, umowna cena transakcji to 445 mln dolarów i obejmuje wartość przejmowanych złóż, jak również wartość pozostałych aktywów KUFPEC Norway, w tym środki pieniężne, których wartość szacowano na 200 mln dolarów. W efekcie przejęcia kontroli nad KUFPEC Norway norweska spółka Orlenu PGNIG Upstream Norway zwiększy swoje udziały w eksploatowanych już złożach Gina Krog, Sleipner Vest, Sleipner Ost, Gungne i Utgard. Umowa przejęcia dotyczy wszystkich udziałów w spółce KUFPEC Norway wraz z całym jej majątkiem.

Zwiększenie wydobycia gazu

Orlen szacował, że w wyniku przejęcia KUFPEC Norway wydobycie gazu ziemnego Grupy Orlen w Norwegii wzrośnie o jedną trzecią i przekroczy 4 mld metrów sześc. rocznie, a dzienna produkcja węglowodorów PGNiG Upstream Norway już w 2024 r. przewyższy 100 tys. boe – baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.

Wśród przejmowanych udziałów jest m.in. 30-proc. pakiet w złożu Gina Krog, przy czym w wyniku akwizycji udział PGNiG Upstream Norway wzrośnie tam do ponad 41 proc. Koncern przypomniał, że niedawno spółka Grupy Orlen wraz z partnerami koncesyjnymi poinformowała o odkryciu dodatkowych zasobów gazu zlokalizowanych bezpośrednio w pobliżu Gina Krog.

Źródło: PAP Fot.: Shutterstock

Zobacz podobne

Trzymasztowy żaglowiec ORP Iskra zawitał do Szczecina

BS

Semeniuk: musimy zachować kontrolowany optymizm w kontekście rozmrażania polskiej gospodarki

MZ

Czapki z głów, oficerowie

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie