Polski Portal Morski
Aktualności Extra Inne

Wschodnia część Morza Śródziemnego jako laboratorium przyszłości

Ekspedycja wykorzystuje wschodnią część Morza Śródziemnego jako laboratorium przyszłości

28 naukowców z dwunastu państw znalazło się na pokładzie statku badawczego „Meteor” by przez najbliższy miesiąc badać wschodnią część Morza Śródziemnego, która jest szczególnie dotknięta zmianą klimatu oraz działalnością człowieka,  ulegając szybkim zmianom. 

Planowane badania mają dostarczyć informacji na temat tego, jakie te zmiany mają znaczenie dla ekosystemów mórz i oceanów.

Zebrane dane zostaną połączone z informacjami z satelitów i innych platform autonomicznych oraz modelowane tak, aby zapewnić kompleksowy obraz zachodzących zmian.

W badaniach biorą udział m.in. naukowcy z niemieckiego instytutu GEOMAR, Uniwersytetu w Hajfie, Instytutu Badań Mórz i Jezior (Izrael), Cypryjskiego Instytutu Morskiego, Uniwersytet w Chicago oraz Uniwersytet Xiamen (Chiny).

Wschodnia część Morza Śródziemnego to jeden z najszybciej zmieniających się basenów oceanicznych na Ziemi. Jest on szczególnie dotknięty zarówno zmianą klimatu, jak i rozległą presją wynikającą z działalności człowieka. Dzięki temu jest to wyjątkowe środowisko badawcze, które może dostarczyć informacji na temat przyszłych zmian w globalnym oceanie.

Naukowcy w projekcie chcą wykorzystać akwen Morza Śródziemnego od wybrzeża po głębiny morskie jako naturalne laboratorium.

Badacze biorący udział w ekspedycji będą przyglądać się m.in. temu, które składniki odżywcze ograniczają rozwój fitoplanktonu, w jaki sposób składniki odżywcze dostarczane są do powierzchniowych wód morskich, rejestrować różne mikroorganizmy żyjące od powierzchni morza do osadów oraz mierzyć eksport węgla z powierzchni do głębokich wód. 

Ponadto badanie zebranych osadów zostanie również wykorzystane do zrekonstruowania przeszłych zmian środowiskowych we wschodniej części Morza Śródziemnego na przestrzeni ostatnich kilku tysięcy lat.

W ekspedycji badawczej weźmie udział wiele zespołów posiadających wiedzę specjalistyczną w różnych tematach i zostanie wykorzystana szeroka gama instrumentów, od specjalistycznego sprzętu do gromadzenia wody morskiej w celu oceny stężenia pierwiastków śladowych bez skażenia, po instrumenty zbierające pył transportujący składniki odżywcze z lądu na powierzchnię oceanu, aż do holowanych kamer wideo w celu obserwacji życia głębinowego.

Źródło: GEOMAR Helmholtz Centre for Ocean Research Kiel fot. Pixabay

Zobacz podobne

Nadodrzańskie regiony sfinansują badania dotyczące stanu Odry

BS

Modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 m. Aktualne informacje

KM

Port Gdynia utrzymuje tendencję wzrostową w przeładunkach

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie