Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Technologie

Konsorcjum PGZ-MIECZNIK zawarło z MBDA umowę na wyposażenie 3 fregat pr. Miecznik w Sea Ceptor – morski system obrony powietrznej

Sea Ceptor ma chronić okręty przed współczesnymi zagrożeniami z powietrza oraz powierzchni (np. naddźwiękowe rakiety przeciwokrętowe, nawodne drony).

Kontrakt na systemy Sea Ceptor jest następstwem szeregu strategicznych porozumień zawartych pomiędzy MBDA a Polską, dotyczących rodziny rakiet przeciwlotniczych CAMM firmy MBDA. Polska skorzysta z interoperacyjności pocisku CAMM, zaprojektowanego specjalnie dla wyrzutni lądowych i morskich, wykorzystując zakupione już rakiety do uzbrojenia Mieczników. CAMM będzie instalowany na pokładzie okrętów w konfiguracji cztery rakiety na jedną wyrzutnię Mk41 VLS (Vertical Launching System), co zapewni duży potencjał ogniowy, zwiększający przeżywalność okrętów w walce.

MBDA współpracuje z Polską Grupą Zbrojeniową nad stworzeniem w kraju suwerennego potencjału rakietowego w ramach programu NAREW, co umożliwia transfer wiedzy i technologii od MBDA. Zastosowanie rakiet z rodziny CAMM w programach PILICA+, NAREW i MIECZNIK zagwarantuje Polsce znaczne korzyści, jednocześnie stymulując rozwój polskiego przemysłu i tworzenie miejsc pracy wymagających wysokich kwalifikacji. Kontrakt na system Sea Ceptor dla programu Miecznik, obok współpracy w programie Narew i Pilica+, pokazuje strategiczne relacje PGZ i MBDA, które obejmują także wspólne prace nad przyszłą rakietą CAMM o zasięgu ponad 100km.

Po zakontraktowanych pod koniec grudnia silnikach obecna umowa to kolejny krok na drodze do wyposażenia fregat Miecznik w niezbędne elementy stanowiące o wartości bojowej jednostek.

źródło/fot; PGZ

Zobacz podobne

Kolejny kamień milowy w projekcie „Budowa Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia”

Autor

Norwegia zwiększy dostawy gazu do UE

KM

Antony Blinken. Inicjatywa Trójmorza wzmocni integrację UE

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie