Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Edukacja Inne

Inauguracja roku szkoleniowego jednostek 8 Flotylli Obrony Wybrzeża

8 Flotylla Obrony Wybrzeża w minionym roku wzięła udział w wielu działaniach w kraju i na arenie międzynarodowej, gdzie nasi marynarze są zawsze obecni. Inauguracja roku szkoleniowego była okazją do podsumowania tej działalności.

W noworocznej inauguracji uczestniczyły pododdziały wszystkich jednostek podległych dowódcy 8FOW.  Kontradmirał Piotr Sikora podsumował działalność Flotylli za 2023 rok. Podziękował za zaangażowanie w realizację postawionych zadań oraz za wyniki szkoleniowe uzyskane w minionym roku. Nakreślił również kierunki działań Flotylli na najbliższą przyszłość: „W roku 2024 nie zwalniamy tempa. Bierzemy udział w kolejnych edycjach międzynarodowych ćwiczeń, które odbywają cyklicznie, jak np.: Baltops organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju, do którego nieprzerwanie od 1993 roku wydzielamy nasze siły, Dynamic Move, Sea Breeze, Repmus, Northern Challange (…) Jak już z tego miejsca kiedyś powiedziałem, wierzę w Wasz profesjonalizm, wierzę, że z Waszym zaangażowaniem i umiejętnościami sprostamy wszelkim wyzwaniom jakie nam morski los przyniesie.”

Zbiórka była okazją do podsumowania osiągnięć sportowych w minionym roku. Wręczone zostały pamiątkowe statuetki i medale za współzawodnictwo sportowe oraz nagrodzono najlepszego sportowca roku. W ramach współzawodnictwa sportowego pomiędzy jednostkami wojskowymi 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, w 2023 roku najlepsi okazali się żołnierze z 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych. Kolejne miejsca zajęli KPW Świnoujście oraz 12 Dywizjon Trałowców. Rywalizacja przeprowadzona została w 15 dyscyplinach sportowych takich jak: wielobój żołnierski, piłka siatkowa, wyciskanie sztangi, futsal, bieg na orientację, biegi przełajowe, unihokej, tenis stołowy i ziemny, wioślarstwo na ergonometrach, pokonywanie BTS i BTZ, wyciskanie sztangi, jak również strzelanie. Zgodnie z łacińską sentencją „Mens Sana in Corpore Sano”, czyli w zdrowym ciele zdrowy duch oraz ideą propagowania sportu masowego i powszechnego, do udziału zaktywizowano ponad 400 żołnierzy sportowców, brawo!

Tytuł sportowca roku 8FOW, został przyznany ppor. mar. Bartoszowi Ogórkowi, aktualnemu mistrzowi Wojska Polskiego i Marynarki Wojennej w pływaniu.

Inauguracja roku szkoleniowego odbywa się w formie uroczystej zbiórki pododdziałów oraz rozprowadzenia do zajęć. Tradycyjnie także odbywają się wykłady inauguracyjne, poruszające szczególnie istotną tematykę z punktu widzenia poszczególnych dziedzin działalności w rozpoczętym roku.

źródło/fot: 8FOW

Zobacz podobne

Niemcy/ Politycy CDU/CSU chcą rezygnacji z dostaw gazu z Rosji przez Nord Stream 1

BS

Rekordowe wzrosty Grupy OTL w I półroczu 2023 r.

AB

Naukowcy ZUT w Szczecinie zaprojektowali „fokooporne” klatki do połowu ryb

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie