Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Technologie

Szelf Norweski strategicznym kierunkiem rozwoju PKN Orlen

Szelf Norweski jest strategicznym kierunkiem rozwoju naszego wydobycia – wskazał we wtorek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że dostęp do ponad 30 mln baryłek ropy i 2 mld m sześc. gazu ziemnego umocni pozycję spółki wśród największych firm wydobywczych w regionie.

Obajtek odniósł się we wtorkowym wpisie na Twitterze do informacji, że norweski Parlament zaakceptował plan zagospodarowania obszaru Yggdrasil, w którym Grupa Orlen ma blisko 13 proc. udziałów. Jak zaznaczył we wtorkowym wpisie na Twitterze PKN Orlen, to jeden z najważniejszych projektów wydobywczych na Szelfie Norweskim, zwiększający niezależność surowcową naszego regionu. Dodano, że grupa Orlen startuje z nowym projektem na Szelfie Norweskim.

„Szelf Norweski jest strategicznym kierunkiem rozwoju naszego wydobycia” – podkreślił na Twitterze Daniel Obajtek. „Realizacja projektu zapewni Grupie ORLEN dostęp do ponad 30 mln baryłek ropy i 2 mld m3 gazu ziemnego oraz umocni naszą pozycję wśród największych firm wydobywczych w regionie” – poinformował prezes Orlenu.

Projekt Yggdrasil był przygotowywany przez Lotos Exploration and Production Norge; w maju tego roku wszystkie aktywa tej spółki zostały przejęte przez PGNiG Upstream Norway (PUN) w ramach konsolidacji działalności wydobywczej Grupy Orlen na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

W złożu Ost Frigg, w którym udziały ma PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen, może znajdować się dwa razy więcej ropy naftowej niż zakładano do tej pory – poinformował Orlen pod koniec maja br. Przypadające na Orlen zasoby ropy w tym złożu wynoszą 5-11 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe).

W ramach projektu zagospodarowania Yggdrasil (dawniej NOAKA) prowadzone są prace w ośmiu złożach, w tym Ost Frigg. To jedna z największych inwestycji realizowanych obecnie na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, której wartość wynosi ok. 115 mld koron norweskich (ok. 45 mld zł). Złoże Ost Frigg, w których udział PGNiG Upstream Norway (PUN) wynosi 12,3 proc., było szacowane na 18-45 mln boe.

PKN Orlen to największe polskie przedsiębiorstwo, spółka akcyjna z udziałem Skarbu Państwa w wysokości 49,90 proc. Koncern ma siedem rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie, ok. 3,1 tys. stacji paliw w Polsce, Niemczech, Czechach, na Słowacji, na Litwie i na Węgrzech. Spółka działa na ponad 100 rynkach zbytu; koncentruje się na rynkach Europy Środkowej, Norwegii, Kanady i Bliskiego Wschodu.

Źródło/ PAP/ Fot. i.pl

Zobacz podobne

Czechy: Rosji nie udało się powstrzymać przekopu Mierzei Wiślanej

AB

Remontuje jacht, aby podjąć kolejne żeglarskie wyzwania

PL

„The Sunday Times”: dwa brytyjskie okręty zostaną skierowane na Morze Czarne

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie