Polski Portal Morski
Aktualności Inne Offshore

PGNiG Upstream Norway będzie miała łącznie 104 koncesje

Liczba koncesji PGNiG Upstream Norway (PUN) z Grupy Orlen wzrośnie do 104 – poinformował w środę Orlen. Koncern podał, że PUN w corocznej rundzie koncesyjnej norweskiego Ministerstwa Energii uzyskało udziały w 12 nowych koncesjach na norweskim szelfie.

W ostatniej rundzie koncesyjnej Awards in Predefined Areas (APA) 2023 PGNiG Usptream Norway zdobyło łącznie 12 koncesji. O dziesięć z nich spółka wnioskowała sama, a o dwie pozostałe wystąpił KUFPEC Norway, podmiot przejęty przez PUN – poinformował w środę Orlen.

Jak podał koncern, udziały w nowych koncesjach zostały przyznane w ramach corocznej rundy koncesyjnej organizowanej przez norweskie Ministerstwo Energii. „W wyniku jej rozstrzygnięcia, liczba koncesji PGNiG Upstream Norway wzrośnie do 104” – podkreślił Orlen.

Prezes Orlenu Daniel Obajtek ocenił, że „wyniki ostatniej rundy koncesyjnej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym potwierdzają silną pozycję Grupy Orlen na tamtejszym rynku”. „To największa liczba koncesji, jaką w ramach tej procedury zdobyło PGNiG Upstream Norway” – podkreślił Obajtek, cytowany w komunikacie koncernu.

Według niego, rozwój portfolio norweskich aktywów Grupy Orlen ma zasadnicze znaczenie dla realizacji jej celów biznesowych, ale także z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego odbiorców koncernu.

Orlen zwrócił uwagę, że w ramach APA 2023 rząd Norwegii rozdysponował udziały łącznie w 62 koncesjach, co oznacza, że PUN zdobyło udziały w aż jednej piątej wszystkich przyznanych koncesji. Jeszcze przez przejęciem KUFPEC Norway, PUN wystąpiło o 10 koncesji i wszystkie jej wnioski – jak zaznaczono w informacji – zostały rozpatrzone pozytywnie.

„Świadczy to o wysokiej jakości dokumentacji technicznej i geologicznej przygotowanej przez PUN” – zaznaczył koncern.

Jak wyjaśnił Orlen, przyznane PUN koncesje znajdują się w pobliżu obszarów, na których spółka już działa. „Ułatwi to i obniży koszt ewentualnego zagospodarowania tych koncesji, w przypadku stwierdzenia występowania tam zasobów węglowodorów” – podkreślono w komunikacie.

Sześć spośród nowo uzyskanych koncesji znajduje się na Morzu Północnym, z czego trzy w sąsiedztwie obszaru Yggdrasil a dwie niedaleko złoża Fenris. PUN wraz z partnerami koncesyjnymi prowadzi obecnie zagospodarowanie Fenris i Yggdrasil, których łączne zasoby wydobywalne przypadające na spółkę z Grupy Orlen to ok. 75 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, w tym 5 mld metrów sześc. gazu. „Początek wydobycia zaplanowano na 2027 r.” – zapowiedział Orlen.

Koncern przypomniał jednocześnie, że na Morzu Północnym znajdują się też dwie koncesje pozyskane przez PUN w wyniku akwizycji KUFPEC Norway – nowe aktywa zlokalizowane są w pobliżu obszaru Sleipner, eksploatowanego już przez Grupę Orlen.

Jak podał Orlen, pozostałe cztery koncesje położone są na Morzu Norweskim. W jednej z nich – PL1220 – PUN został przyznany status operatora, co oznacza, że spółka ta będzie kierowała pracami związanymi z poszukiwaniem węglowodorów i ich ewentualną eksploatacją. Koncesja znajduje się w pobliżu produkującego już złoża Ormen Lange, w którym PUN posiada udziały.

Z kolei trzy kolejne koncesje, jak przekazał koncern, zlokalizowane są w pobliżu obszaru Skarv, który stanowi centrum wydobywcze PUN na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

O tym, że PUN przejmuje spółkę wydobywczą KUFPEC Norway, Orlen informował jeszcze w listopadzie ubiegłego roku. Koncern podkreślał wówczas, że w efekcie transakcji, której umowna cena to 445 mln dolarów, wydobycie gazu ziemnego Grupy Orlen w Norwegii przekroczy 4 mld metrów sześc. rocznie. Orlen sfinalizował przejęcie spółki wydobywczej KUFPEC Norway 5 stycznia tego roku.

W maju zeszłego roku, Orlen ogłosił, że zakończył się proces integracji działalności koncernu w Norwegii poprzez konsolidację aktywów wydobywczych PUN oraz Lotos Exploration & Production Norge – obie spółki znalazły się w Grupie Orlen w wyniku przejęcia przez koncern w 2022 r. Grupy Lotos oraz PGNiG.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie. Zarządza także segmentem petrochemicznym i segmentem wydobywczy węglowodorów. Rozwija jednocześnie segment odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój bezpiecznej energetyki jądrowej – do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

W lutym 2023 r. zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając jej priorytetowe cele, zwłaszcza po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Zgodnie z tym dokumentem, do końca dekady koncern ma zainwestować ponad 320 mld zł. 

źródło: PAP / fot. archiwum

Zobacz podobne

Rok 2020 pod znakiem ofensywy inwestycyjnej w zespole portów Szczecin-Świnoujście

Autor

Promocja turystyki i rozwój infrastruktury. Powstał plan stworzenia Szlaku Kulturowego Delty Wisły

JK

Kolejny Prom hybrydowy opuścił stocznie CRIST

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie