Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Nagroda dla Wód Polskich za realizację projektów LIFE

Proekologiczne projekty Wód Polskich, realizowane przy wsparciu środków europejskich w ramach programu LIFE, zostały docenione podczas Dnia Informacyjnego LIFE, zorganizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. W kategorii Jednostka Wód Polskich najbardziej efektywnie korzystająca ze środków Programu LIFE został uhonorowany nasz projekt LIFE Pilica, zaś projekt LIFE+ Rega otrzymał wyróżnienie.

Dzień Informacyjny LIFE 2024 połączony został z obchodami 15-lecia LIFE z NFOŚiGW. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostały efekty 15 lat zaangażowania NFOŚIGW we wspieranie projektów LIFE w Polsce. Swoje prezentacje wygłosili m.in. przedstawiciele Europejskiej Agencji Wykonawczej do spraw Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA), Ministerstwo Klimatu i Środowiska  oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

W trakcie spotkania najbardziej zaangażowani Beneficjenci LIFE otrzymali wyróżnienia. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie otrzymało aż dwa wyróżnienia: nagrodę za projekt LIFE Pilica w imieniu RZGW w Warszawie odebrała Agnieszka Zientara Zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, nagrodę za projekt LIFE+ Rega odebrał Wojciech Leszczyński, Dyrektor Zarządu Zlewni w Gryficach

Program LIFE jest jedynym programem zarządzanym na poziomie Komisji Europejskiej i w całości dedykowanym zagadnieniom ochrony środowiska, przyrody i klimatu oraz transformacji energetycznej. W ramach programu możliwe uzyskanie wsparcia na realizację m.in. projektów aktywnej ochrony przyrody na obszarach Natura 2000, testowania i przygotowania do szerokiego rozpowszechnienia rozwiązań mogących przyczynić się do poprawy stanu środowiska oraz przezwyciężania barier w przechodzeniu na czystą energię.

Głównym celem Projektu LIFE Pilica jest poprawa jakości i bioróżnorodności wód ekosystemu Pilicy

Projekt LIFE Pilica realizowany jest w zlewni Pilicy o powierzchni ok. 9 tys. km2, która położona jest na obszarze 93 gmin w obrębie 5 województw: łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, śląskiego oraz świętokrzyskiego. Rzeka Pilica wraz z utworzonym na niej Zbiornikiem Sulejów stanowi istotny element rozwoju społeczno-ekonomicznego centralnej Polski.

Postępująca eutrofizacja wód, skutkująca występowaniem intensywnych zakwitów sinic w ZW Sulejów, niski poziom retencyjności wód, w szczególności na obszarach zmeliorowanych, jak również wysokie zapotrzebowanie na pobór wód na potrzeby m.in. akwakultury decyduje, że efektywne zarządzanie ilościowe i jakościowe zasobami wodnymi w zlewni Pilicy jest obecnie kluczowe dla adaptacji do zmian klimatycznych regionu i jego rozwoju gospodarczego. Działania naprawcze wdrażane są w obszarach:

  • zarządzania zasobami wodnymi,
  • ograniczenia presji z gospodarki wodno-kanalizacyjnej,
  • adaptacji miast do zmian klimatu,
  • ograniczenia presji rolniczej,
  • przywracania drożności cieków i odtwarzania starorzeczy,
  • budowania potencjału dla wspierania wdrożenia projektu,
  • monitoringu wpływu projektu na środowisko i rozwój regionu,
  • zarządzania projektem, promocją i rozpowszechnianiem wyników.

Ich głównym celem jest poprawa jakości i bioróżnorodności wód powierzchniowych ze szczególnym uwzględnieniem Zbiornika wodnego Sulejów.

Projekt LIFE Pilica „Wdrażanie Planu gospodarowania wodami w dorzeczu Wisły na przykładzie zlewnii Pilicy” rozpoczął się 1 stycznia 2021 r. i będzie realizowany do końca 2030 r. Całkowity budżet projektu LIFE Pilica to ok. 74 mln złotych. Projekt jest w 60% finansowany przez Komisję Europejska tj. w wysokości 43 mln złotych. Narodowy Fundusz Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska dofinansuje projekt kwotą 25 mln złotych (35% kosztów kwalifikowanych). Wkłady własne Beneficjentów będą stanowiły ok. 5% budżetu.

Beneficjentami projektu są Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie (pełniący rolę Beneficjenta Koordynującego), Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk (ERCE PAN), Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa (FDPA) oraz FPP Enviro.

Więcej o projekcie: https://www.lifepilica.pl/pl/

Projekt LIFE+ Rega to zakończony sukcesem szereg działań dla środowiska naturalnego

W 2023 roku Wody Polskie zakończyły realizację projektu LIFE+ Rega. Dzięki przeprowadzonym pracom odtworzyliśmy korytarz migracyjny ryb dwuśrodowiskowych (wędrownych), głównie troci, w korycie rzeki Regi (ponad 130 km) oraz w jej dopływach. Zwiększyliśmy bezpieczeństwo ryb wędrownych oraz innych organizmów wodnych oraz polepszyliśmy warunki bytowania i rozrodu ich populacji. Najważniejsze działania w ramach Projektu LIFE+ Rega to:

  • Udrożnienie korytarza migracyjnego rzeki Regi i jej dopływów (wykonanie 23 przepławek)
  • Wykonanie sztucznych tarlisk ryb łososiowatych o powierzchni łącznej ponad 12 000 m2
  • Monitoring przyrodniczy Projektu LIFE+ Rega (przeprowadzenie badań oceny stanu zasobów przyrodniczych zlewni Regi – badania bonitacyjne oraz liczenie gniazd tarłowych)
  • Nasadzenia drzew nad brzegami Regi – nasadzono 60 000 drzew nad brzegami zlewni Regi
  • Utworzenie użytków ekologicznych na rzekach Łoźnica i Gardominka
  • Organizacja Centrum Monitoringu i Informacji Przyrodniczej w Gryficach
  • Montaż elektrycznych barier odstraszających dla ryb przy elektrowniach wodnych na Redze w Płotach, Likowie i Rejowicach
  • Montaż urządzeń do podwodnego monitoringu ryb w dwóch przepławkach
  • Działania edukacyjne nakierowane na młodzież oraz inne grupy interesariuszy
  • Działania promocyjne (przygotowanie filmu promocyjnego, wydanie broszury tzw. Raportu Laika, prowadzenie strony internetowej oraz profilu FB)
  • Wyposażenie społecznej Straży Rybackiej w sprzęt do walki z kłusownikami
  • Współpraca z Partnerami projektu w celu wzmacniania i utrzymywania efektu środowiskowego Projektu

Liderem Projektu było Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, pełniące funkcję Beneficjenta Koordynującego, a Współbeneficjentem była Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie. Realizacja Projektu rozpoczęła się w 2012 roku przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. PGW Wody Polskie przejęły inwestycję po powstaniu jednostki w 2018 roku. Projekt prowadzono w ramach instrumentu finansowego LIFE+ objętego dofinansowaniem Komisji Europejskiej (50% środków) przy współfinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (45% środków). Pozostałe 5% wartości Projektu to wkład własny Beneficjenta. Całkowity umowny budżet Projektu wyniósł 5 407 999 euro.

Projekt zrealizowano również we współpracy z innymi instytucjami – Towarzystwem Miłośników Rzeki Regi, Polskim Związkiem Wędkarskim Okręg Szczecin, Enea Nowa Energia Sp. z o.o., Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Szczecinie oraz Nadleśnictwem Gryfice, jednostkami samorządu terytorialnego, użytkownikami małych elektrowni wodnych w dorzeczu Regi i innymi interesariuszami społecznymi.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie prowadzi szereg działań wielopłaszczyznowych, których zadaniem jest poprawa stanu wód w naszym kraju, ochrona przed powodzią i suszą, w tym podniesienie wskaźnika krajowej retencji wód. Wielostronność działań Gospodarstwa przekłada się zarówno na działania inżynieryjne, techniczne, jak i nietechniczne, edukacyjne. Pracownicy Wód Polskich realizują zadania w ramach Planów Zadań Ochronnych w obszarach Natura 2000, również uczestniczą w różnych, również międzynarodowych projektach z innymi podmiotami i organizacjami pozarządowymi, realizując wspólnie działania także na rzecz ochrony terenów mokradłowych, czego przykładem jest współpraca Wód Polskich i Słowińskiego Parku Narodowego na rzecz renaturyzacji doliny Łupawy.

źródło/fot: Wody Polskie

Zobacz podobne

Turcja wysłała na Morze Śródziemne statek prowadzący odwierty ropy i gazu

BS

Systemy bezpieczeństwa w budowanym tunelu. Będą ciekawostki

BS

Maciej Świrski: Polska jest pod agresją dezinformacyjną

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie