Polski Portal Morski
Środowisko

Urząd Morski w Gdyni na ten rok ma zapewnione 22 mln zł na ochronę brzegów morskich

Urząd Morski w Gdyni poinformował, że na 2024 rok ma zapewnione środki finansowe w wysokości ponad 22 mln zł. W ramach budżetu zaplanowane są m.in.: remont opaski brzegowej w Gdyni czy badania aktualnego stanu brzegu morskiego.

Urząd Morski w Gdyni poinformował na swojej stronie internetowej, że w ramach budżetu na ten rok zaplanowane są m.in.: remont opaski brzegowej w Gdyni (odmorska część Bulwaru Nadmorskiego), przebudowa umocnienia brzegowego w Jastrzębiej Górze, sztuczne zasilanie w Ustce i na Półwyspie Helskim (odcinek Władysławowo-Jurata), a także dokumentacja techniczna dla rozbudowy systemu ostróg w Ustce.

Planowana jest również koncepcja budowy progów podwodnych w Gdyni Orłowie, budowa i remont systemu odwodnienia opaski brzegowej w Rozewiu czy remont wjazdu technologicznego w Rowach i Jastrzębiej Górze. Prowadzony będzie również monitoring brzegów morskich, wykonywane profile batymetryczne i ortofotomapy, a także badania aktualnego stanu brzegu morskiego, w tym kontrola okresowa budowli ochrony brzegów morskich.

Urząd wykonuje zadania w obszarze pasa technicznego, rozciągającego się w woj. pomorskim i warmińsko-mazurskim na długości 417,5 km (243,8 km od strony morza, 71,5 km brzegu Półwyspu Helskiego, 102,2 km brzegu Zalewu Wiślanego) o powierzchni ok. 3,8 tys. ha, w tym około 1,2 tys. ha lasów należących do Skarbu Państwa.

W ubiegłym roku sztucznie zasilono brzeg morski na odcinku 8 kilometrów. Wykorzystano do tego ponad 830 tys. m sześc. przebadanego i nadającego się do wbudowania w brzeg morski urobku. Sztuczne zasilania były prowadzone m.in. w rejonie Rowów, Ustki, Pucka, Gdańska Brzeźna, Półwyspu Helskiego (m.in. Jastarnia i Jurata). W ramach prac zbudowano plaże w Rewie, Mechelinkach i Gdyni Babich Dołach (w ramach modernizacji toru podejściowego do Portu Gdynia).

Urząd podał, że w ubiegłym roku służby ochrony wybrzeża posadziły prawie 70 tys. m kw. traw, odnowiły 3,8 ha lasów, zbudowały ponad 53 tys. metrów płotków i wyłożyły chrustem ponad 183 tys. m kw. powierzchni.

W ubiegłym roku monitorowano również stan metaplantowanych (przesiedlonych) roślin objętych ochroną gatunkową oraz nadzorowano monitoringi wynikające z decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, realizowanych przez Urząd inwestycji. „W ramach czynności Inspektoratu Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego w Gdyni nadzorowano także eliminację inwazyjnego gatunku obcego (IGO), rdestowca ostrokończystego, z terenów pasa technicznego na Mierzei Wiślanej oraz prowadzono rozpoznanie stanowisk IGO roślin w pasie technicznym” – podano. Prowadzono również działania związane z morskimi obszarami sieci Natura 2000, w tym prace dotyczące ich ochrony.

źródło: PAP / fot. archiwum

Zobacz podobne

Ukraina/ Prezes państwowego operatora: pochwalamy wyrok TSUE ws. gazociągu OPAL

BS

Inwestujemy w rozwój retencji. Powstanie kolejny zbiornik wodny

KM

IMGW: fala uderzeniowa powstała po wybuchu wulkanu na Pacyfiku, dotarła na Kasprowy Wierch

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie