Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Historyczne falochrony w Ustce zostaną wyremontowane

Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej remontu ponad stuletnich falochronów w Porcie Ustka. W ramach tej inwestycji zmodernizowany zostanie Falochron Zachodni, Wschodni oraz Nabrzeże Pilotowe. Zostanie odtworzona również ostroga przy Falochronie Zachodnim.

Przedmiotem podpisanej umowy jest opracowanie projektu budowlanego wraz z projektem technicznym, projektami branżowymi, zagospodarowania terenu oraz informacją dot. Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia. Wykonawca będzie miał 4 miesiące na realizację tego zadania.

Zgodnie z założeniami, projekt ma przewidywać możliwość zwiększenia w przyszłości głębokości technicznej i projektowej przy falochronach do 7 metrów. Wynika to m.in. z faktu, iż Urząd Morski w Gdyni realizuje prace przygotowawcze, możliwe do wykonania na tym etapie, a związanych z budową portu zewnętrznego w Ustce, który mógłby pełnić funkcje instalacyjno-serwisowe dla rozwijającego się przemysłu offshore. Dotychczas w tym zakresie opracowano Program Funkcjonalno-Użytkowy z częścią kosztową, uzyskano decyzję, zatwierdzającą projekt robót geologicznych i decyzję na wznoszenie konstrukcji w polskich obszarach morskich. Odebrano również Raport o oddziaływaniu na środowisko, a w ostatnich dniach złożony został także wniosek o wydanie decyzji środowiskowej, dokumentu niezwykle istotnego przy każdej inwestycji.

– Z uwagi na ramy czasowe KPO i konieczność zrealizowania zaplanowanych w jego ramach inwestycji do końca czerwca 2026 roku, nie jest w tym momencie możliwe zrealizowanie całego zakresu, związanego z budową zewnętrznego portu instalacyjno-serwisowego. W związku z tym, na obecnym etapie zostanie wykonany remont falochronów, będących w bardzo złym stanie technicznym. Najpierw potrzebny jest oczywiście projekt. Zadaniem wykonawcy będzie również zaprojektowanie konstrukcji, zapobiegającej przesypywaniu się piasku przez parapet falochronu zachodniego na nawierzchnię i tor wodny. Zaprojektowana ma być też odbudowa zniszczonej ostrogi oraz remont nabrzeża Pilotowego – powiedziała Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Jak bardzo zły jest stan techniczny falochronów, wyraźnie widoczne było w 2022 roku, kiedy podczas sztormu zniszczeniu uległ m.in. kilkumetrowy fragment parapetu falochronu zachodniego. W 2005 roku zmniejszono obciążenie dopuszczalne do wartości 5kN/m2. Teraz wykonawca ma przywrócić w swoim projekcie pierwotną nośność falochronów, wynoszącą 20 kN/m2. Projektem objęty jest także remont istniejącego oświetlenia nawigacyjnego.

Wartość podpisanej umowy to 277 980,00 zł., a jej wykonawcą jest Pracownia Projektowa Budownictwa Hydrotechnicznego Aquaprojekt Sp.z o.o. Urząd Morski w Gdyni przekaże projektantowi do wykorzystania również archiwalne plany konstrukcyjne, otrzymane dzięki uprzejmości mieszkańca Ustki, Pana Aleksandra Michalewskiego, pasjonata historii i fotografii, za które bardzo dziękujemy. Dziękujemy również wszystkim członkom grupy USTKA NA PRZESTRZENI WIEKÓW, którzy uczestniczyli w gromadzeniu tych materiałów.

Po zakończeniu prac projektowych, następnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na roboty budowlane. Planowane jest to w III kwartale 2024 roku.

Źródło/fot.: Urząd Morski w Gdyni

Zobacz podobne

PKN ORLEN na Forum Ekonomicznym: musimy przygotować Polskę na energetyczną rewolucję

KM

Największy bezemisyjny prom elektryczny powstaje w Australii

JK

Konstanty Maciejewicz – pierwszy kapitan „Daru Pomorza”

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie