Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Ministrowie obrony Szwecji i Niemiec podpisali umowę o współpracy

Minister obrony Szwecji Pal Jonson oraz jego odpowiednik z Niemiec Boris Pistorius podpisali we wtorek w Sztokholmie umowę o współpracy w dziedzinie wojskowości.

„To ważny sygnał świadczący o zacieśnieniu naszej współpracy obronnej. Dotyczy ona zwłaszcza bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego” – podkreślił Jonson.

Kooperacja między Szwecją a Niemcami ma pogłębić się w kilku obszarach, m.in. technologii, szkoleń oraz ćwiczeń wojskowych. Poprzednia tego rodzaju umowa zawarta w 2017 stała się nieaktualna w związku ze wstąpieniem Szwecji do NATO.

Pistorius odwiedził w Sztokholmie szwedzki urząd zajmujący się rekrutacją poborowych. W Niemczech powszechny pobór do wojska został zniesiony w 2011 roku, aktualnie rozważane jest jego przywrócenie. Szwecja, która uzawodowiła armię w 2010 roku, powróciła do obowiązkowej służby wojskowej w 2018 roku.

Szefowie resortów obrony Szwecji i Niemiec rozmawiali również o kontynuacji pomocy dla Ukrainy. „Musimy kontynuować tę pracę, Ukraina jest dla nas najwyższym priorytetem” – zaznaczył Pistorius. „Putin obawia się naszego stylu życia, dlatego tak go atakuje, gdy tylko nadarzy się okazja” – dodał.

Pytany przez dziennikarzy, czy Niemcy chcą wysłać rakiety Taurus na Ukrainę, odparł, że nie.

Margarita Simonian, szefowa rosyjskiej anglojęzycznej telewizji państwowej RT, opublikowała w piątek nagranie 38-minutowej poufnej rozmowy telefonicznej z udziałem niemieckich wojskowych.

W dyskusji, która odbyła się 19 lutego, inspektor sił powietrznych Ingo Gerhartz wraz z trzema wysokimi rangą wojskowymi omawiał możliwe cele niemieckich rakiet manewrujących Taurus na okupowanych przez Rosję terenach Ukrainy.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk

źródło: PAP / fot. poglądowe

Zobacz podobne

Gazociąg Polska-Litwa coraz bliżej zakończenia

KM

Co się dzieje na budowie tunelu pod Świną? Zobaczcie sami

BS

PFR i BOŚ wesprą budowę morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie