Polski Portal Morski
Aktualności Porty

PFR inwestuje 500 mln zł w terminal instalacyjny w Gdańsku kluczowy dla rozwoju morskich farm wiatrowych 

Polski Fundusz Rozwoju zbuduje terminal instalacyjny dla obsługi Morskich Farm Wiatrowych (MFW) w gdańskim porcie BalticHub. Część finansowania inwestycji pochodzić ma ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Projekt przyczyni się do dynamicznego rozwoju energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Jego zakończenie planowane jest w 2026 roku. Inwestycja PFR w nowy terminal w porcie w Gdańsku powiększy powierzchnię Polski o 21 hektarów.

Inwestycja polega na stworzeniu przy terminalu BalticHub nowego nabrzeża o powierzchni aż 21 hektarów, którego długość nabrzeża przeładunkowego wyniesie 800 metrów, a głębokość akwenu przy kei 17,5 metra. Pozwoli to na cumowanie statków instalacyjnych oraz statków zaopatrzeniowych dla terminali offshore o długości całkowitej do 170 metrów. Na początku bieżącego roku spółka projektowa rozpoczęła konkurencyjne postępowanie dotyczące wyboru generalnego wykonawcy. Rozpoczęcie prac budowalnych planowane jest w połowie 2024 r., a zakończenie inwestycji w 2026 r. Inwestycja realizowana jest w modelu “zaprojektuj i wybuduj”.

„Morska energetyka wiatrowa jest kluczowa dla transformacji energetycznej polskiej gospodarki. Inwestycja PFR w terminal instalacyjny w gdańskim porcie to strategiczny projekt, która będzie impulsem dla rozwoju w Polsce całego łańcucha dostaw dla budowy farm wiatrowych na Bałtyku” – powiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Inwestycja zakłada finansowanie z dwóch źródeł. Spółka celowa, powołana do realizacji projektu, zawnioskowała o dotację bezpośrednią, a przedsięwzięcie zostało wskazane do realizacji z unijnego Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Z kolei PFR Fundusz Inwestycyjny FIZAN udzieli uzupełniającego finansowania dłużnego na pokrycie nakładów, finansowanie VAT oraz obejmie udziały w spółce celowej realizującej przedsięwzięcie.

Zapotrzebowanie na infrastrukturę terminali instalacyjnych offshore w basenie Morza Bałtyckiego dynamicznie rośnie, w kontekście planowanych inwestycji w morskie farmy wiatrowe. Szacowana wartość inwestycji w energetykę wiatrową na morzu wyniesie
w najbliższych latach ok. 130 mld zł. Powstanie pierwszych turbin wiatrowych na Bałtyku planowane jest na przełomie 2026/2027 roku. Do 2030 roku morska energetyka wiatrowa będzie zasilać w prąd rocznie ok. 8 mln gospodarstw domowych w Polsce.

Na początku 2021 roku Rada Ministrów zatwierdziła Politykę Energetyczną Polski do 2040 roku (PEP 2040). Cele, jakie stawia to m.in. rozwój odnawialnych źródeł energii oraz wdrożenie morskiej energetyki wiatrowej. Istotny wpływ na kształtowanie krajowej strategii energetycznej ma także polityka klimatyczno-energetyczna Unii Europejskiej (UE), w tym jej długoterminowa wizja dążenia do neutralności klimatycznej UE do 2050 r.

W kontekście międzynarodowym, kluczowe znaczenie dla aktualnej polityki i działań ma zawarte w 2015 r. tzw. „porozumienie paryskie”, w sprawie zmian klimatu (COP21). Wynika z niego konieczność zatrzymania wzrostu średniej globalnej temperatury na poziomie poniżej 2°C w stosunku do poziomów sprzed epoki przemysłowej.

Projekty morskich farm wiatrowych będą rozwijane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego na obszarze wyznaczonym w planie zagospodarowania obszarów morskich w rejonie Ławicy Słupskiej, Ławicy Środkowej i Ławicy Odrzanej. Na polskich obszarach będą oddalane od linii brzegowej nie mniej niż o 22 km.

Źródło mat. prasowy

Zobacz podobne

Gazprom zapowiada ponowne wyłączenie Nord Stream 1

KM

Mieszkaniec Odessy:jeśli rosyjski żołnierz postawi stopę w naszym mieście, tylko stopa z niego pozostanie

BS

Sri Lanka/ Od tygodnia płonie wypełniony chemikaliami kontenerowiec

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie