Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

Energa Wytwarzanie i Northland Power powołały spółkę Baltic Offshore Service Solution

Energa Wytwarzanie, spółka z Grupy Orlen, i Northland Power powołały spółkę Baltic Offshore Service Solution – podał Orlen w komunikacie prasowym. Spółka będzie świadczyć usługi serwisowe dla sektora morskiej energetyki wiatrowej.

W komunikacie wskazano, że spółka będzie świadczyć wyspecjalizowane usługi serwisowe dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, związane m.in. z aspektami technicznymi, operacyjnymi, komercyjnymi i kontraktowymi. Spółka odpowiedzialna będzie także za funkcjonowanie planowanego przez Grupę Orlen całodobowego Centrum Zarzadzania Morskich Farm Wiatrowych. Jednostka ta zajmować się będzie kontrolą, monitorowaniem i koordynacją działań aktywów offshore.

„Morska energetyka wiatrowa to szansa na głębokie przemiany w naszym systemie elektroenergetycznym, ale też na budowę nowych gałęzi gospodarki. Już teraz realizujemy projekt Baltic Power i w planach mamy inwestycje na 5 kolejnych koncesjach, których rozwojem zajmuje się Orlen Neptun. Potencjał morskiej energetyki na całym Bałtyku szacowany jest na ponad 90 GW, co oznacza, że inwestycji w tym obszarze będzie przybywać” – powiedział cytowany w komunikacie prasowym dyrektor wykonawczy ds. energetyki Orlen Jarosław Dybowski.

„Chcemy wykorzystywać szanse biznesowe pojawiające się na etapie przygotowania i eksploatacji kolejnych farm wiatrowych. W tym celu wykorzystamy wiedzę, którą zdobyliśmy już przy obsłudze inwestycji lądowych, wspierając się doświadczeniem naszego partnera, jednego ze światowych liderów branży offshore wind” – dodał.

Grupa Orlen i Northland wspólnie realizują projekt morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, o mocy do 1,2 GW, która produkcję energii rozpocznie w 2026 roku.

Źródło: PAP Fot.: Shutterstock

Zobacz podobne

Dla operatorów portowych nadchodzą dobre lata

BS

Nadodrzańskie regiony sfinansują badania dotyczące stanu Odry

BS

Baltic Pipe. Tłocznia gazu pod Goleniowem się rozrasta

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie