Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV Ważne

Port rybacki ważnym elementem gospodarczego krajobrazu Stepnicy

Dość niezauważenie, przynajmniej z medialnej perspektywy, minęło 10 lat odkąd wieś Stepnica zmieniła status otrzymując prawa miejskie. Gospodarze gminy zapewniali, że ta zmiana zaowocuje nie tylko prestiżem ale wymiernymi korzyściami gospodarczymi, społecznymi itd. Z perspektywy rozwoju portu rybackiego i przystani, możemy mówić, że nie były to słowa rzucone na wiatr.

Niewielki, zdawałoby się, port dla tej gminy gospodarczo ma ogromne znaczenie. Możemy tu naliczyć 10 łodzi rybackich, które stanowią miejsca pracy i źródła dochodu dla blisko 20 rybaków. Pamiętajmy jednak, że kooperują z nimi handlowcy, gastronomicy itd. Port to również magazyny, nabrzeża, przeładunki – a więc kolejne obszary gospodarki, zapewniające miejsca pracy, zarobki ale też wpływy do samorządowego budżetu.

– A by te biznesy mogły się rozwijać, trzeba było stworzyć odpowiednią infrastrukturę, mi.in. zmodernizować port basen kolejowy, nowe nabrzeża przeładunkowe dostosowane do transportu w systemie ro-ro i przyjmowania promów – wylicza burmistrz Stepnicy, Andrzej Wyganowski. – Pogłębiony został basen portowy, wymieniona instalacja elektryczna, oświetlenie.

W oczy rzuca się portowy elewator, w który można magazynować do 17 tys. ton zbóż. Ważnym elementem infrastruktury jest chłodnia do przetwarzania ryb wyposażona w wytwornicę lodu, czy też 12 boksów rybackich z wyciągarką łodzi wyremontowanym slipem. Powstała też 3-kilometrowa droga do portu, omijająca centrum Stepnicy.

Tor podejściowy do basenu przeładunkowego ma obecnie głębokość 4,5 metra, obrotnica ma średnicę 200 metrów. To pozwala wpływać do portu jednostkom o ładowności do 4 tys. ton.

Elewator, podobnie jak dystrybutor paliw dla łodzi i jachtów, to prywatne inicjatywy – cenne z biznesowego punktu widzenia. Wprawne oko zauważy też przebudowany falochron wejściowy do portu.

Nie sposób pominąć też wybudowany przez urząd Morski w Szczecinie falochron osłonowy, który zabezpiecza przed spłycaniem basenu rybackiego, nanoszeniem urobku ale też chroni przed siłą żywiołu w czasie sztormowych wiatrów.

W basenie rybackim zbudowano też przystań żeglarską ze slipem dla ok. 40 jednostek i infrastrukturą elektryczną. Powstała promenada prowadząca do wieży widokowej. Brakuje jeszcze fragmentu od strony plaży.

– Te wszystkie inwestycje realizowaliśmy krok po kroku, konsekwentnie, w miarę możliwości naszego budżetu ale tez korzystając z funduszy zewnętrznych – podkreśla Andrzej Wyganowski, burmistrz Stepnicy. – Oczywiście, potrzeb jest znacznie więcej. Potrzeba sprzętu magazynowego do załadunku materiałów sypkich, kolejnych lekkich konstrukcji magazynowych. Drogi wewnętrzne w porcie i place składowe także są w najbliższych planach inwestycyjnych, czy rozbudowa przystani żeglarskiej wraz z całą infrastrukturą. Kolejną dekadą zapoczątkujemy kolejny inwestycyjny etap rozwoju gminy.  

Piotr Jasina

Zobacz podobne

Zaremba: PO chciało zlikwidować „Gryfię”

KM

Gdańsk/ MIIWŚ pozyskało wojskowe nosze pochodzące prawdopodobnie z Westerplatte

KM

PŻB otrzymała już dofinansowanie na zakup promu

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie