Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

USA zażądały od Panamy, by nie udostępniała swojej bandery statkom z Iranu

Specjalny wysłannik USA ds. Iranu Abram Paley odwiedził w środę Panamę i wezwał władze tego kraju, by nie udostępniały swojej bandery irańskim statkom, ponieważ takie praktyki pozwalają Teheranowi omijać sankcje Waszyngtonu – podały agencja AFP i portal Times of Israel.

Panama jest światowym liderem w oferowaniu tzw. taniej bandery, pozwalającej firmom żeglugowym rejestrować swoje statki za opłatą w krajach, z którymi nie mają żadnych powiązań. W Panamie zarejestrowano dotychczas ponad 8,5 tys. statków, co stanowi około 16 proc. całej światowej floty – czytamy na łamach izraelskiego serwisu.

27 lutego resort finansów USA ogłosił sankcje przeciwko pływającemu pod banderą Panamy tankowcowi, który przewoził ładunek z Iranu do Chin w imieniu irańskiego ministerstwa obrony. Restrykcjami objęto też wówczas dwie firmy zarejestrowane w Hongkongu i na Wyspach Marshalla.

Według Waszyngtonu sprzedaż towarów, w tym ropy naftowej jest jednym ze źródeł przychodów irańskiego resortu obrony. Umożliwia to Teheranowi finansowanie m.in. dostaw dronów do Rosji, a także proirańskich ugrupowań zbrojnych na Bliskim Wschodzie – palestyńskiego Hamasu, libańskiego Hezbollahu i jemeńskiego ruchu Huti. 

Źródło PAP fot. Pixabay

Zobacz podobne

Polski kapitan statku Andrzej Lasota oczyszczony z zarzutów

MZ

24 lata temu Polska przystąpiła do NATO

KM

W piątek ostatnie pożegnanie kapitana Henryka Jaskuły

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie