Polski Portal Morski
Aktualności Inne Środowisko

Equinor dba o młody drzewostan Łeby

Equinor wraz z Urzędem Miasta Łeba zorganizował akcję przesadzania młodych sadzonek sosny z działki, która posłuży jako baza serwisowa dla morskich farm wiatrowych Bałtyk I, II i III.

Kilkuletnie sadzonki sosny samosiejki wyrosły na obszarze, na którym planowana jest budowa magazynu, będącego częścią projektu bazy serwisowej w Łebie. Equinor uzyskał już pozwolenie, wydane przez Wojewodę Pomorskiego, na budowę budynku biurowego i magazynowego. Przed przystąpieniem do prac budowlanych teren działki zostanie odpowiednio przygotowany do inwestycji.

Urząd Miejski w Łebie wyszedł z inicjatywą wykorzystania samosiejek, co doskonale koresponduje z chęcią ich zachowania ze strony firmy Equinor. W tej sytuacji, w naturalny sposób, zrodził się pomysł przesadzenia młodych drzewek na wybrane przez Urząd Miasta lokalizacje na terenie miasta.

– Aktywnie bierzemy udział w transformacji energetycznej rozwijając rynek offshore w Polsce i realizując nasze projekty Bałtyk I, II i III. Budowa bazy operacyjno-serwisowej stworzy niezbędne zaplecze dla powstających farm wiatrowych – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Zarządu Equinor w Polsce i dodaje. – Tworzymy zieloną przyszłość nie tylko na morzu, dlatego chętnie zaangażowaliśmy się w akcję przesadzania młodych sosen, aby zapewnić im dalszy rozwój w Łebie – miejscu, w którym planujemy działać przez długi czas. Jako część lokalnej społeczności uczestniczymy w jej życiu wspierając lokalne inicjatywy i działania, szczególnie te związane z edukacją i ochroną środowiska naturalnego.

Zgodnie z planem, na zrewitalizowanym terenie portowym powstanie nowoczesna i przyjazna dla środowiska oraz ludzi przestrzeń biurowa, centrum zdalnego sterowania i kontroli morskich farm, magazyn części zamiennych oraz nabrzeże do cumowania jednostek. Budowa bazy rozpocznie się w drugiej połowie 2024 roku, a oddanie obiektu do użytku planowane jest aktualnie na początek 2026 roku.

W bazie stałe zatrudnienie znajdzie około stu wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Equinor stawia sobie za cel, by jak największa liczba zatrudnionych pochodziła z lokalnego rynku pracy. Utworzone nowe miejsca pracy i potrzeby w zakresie współpracy z lokalnym łańcuchem dostaw otworzą nowy rozdział w tradycji morskiej Łeby oraz regionu.

W Łebie znajduje się także Centrum Informacji o Morskich Farmach Wiatrowych. Jest to pierwszy w Polsce całoroczny punkt informacyjno-edukacyjny o morskiej energetyce wiatrowej. Jednym z jego najważniejszych zadań jest szerzenie wiedzy na temat wspólnych projektów realizowanych na Morzu Bałtyckim przez Equinor i Polenergię.

Equinor zaangażowany w polską zieloną transformację wspiera również, w ramach globalnego programu Heroes of Tomorrow, Łebski Klub Żeglarski, angażując się w działania na rzecz rozwoju aktywności sportowej dla dzieci i młodzieży.

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk II i III, o łącznej mocy 1440 MW, dostarczą pierwszą zieloną energię w 2027 roku. W tzw. drugiej fazie rozwoju polskiego sektora offshore wind, Equinor i Polenergia realizują również projekt morskiej farmy wiatrowej Bałtyk I o mocy do 1560 MW. Wszystkie trzy farmy wiatrowe Bałtyk będą dysponowały łączną mocą do 3 GW, dostarczając zieloną energię dla ponad czterech milionów gospodarstw domowych. To inwestycje o strategicznym znaczeniu dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego.

źródło/ fot: Equinor

Zobacz podobne

Gaz-System: zakończono wiercenie tunelu dla gazociągu Baltic Pipe w Pogorzelicy

AB

Szczecin Bulk Terminal wygrał przetarg na Terminal Zbożowy w Porcie Gdynia

Pio Su

Gaz – System złożył wnioski o finansowania dwóch projektów przesyłania wodoru

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie