Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Extra Historia

Gdański Żuraw ponownie otwiera się dla zwiedzających! 

Gdański Żuraw ponownie otwiera się dla zwiedzających! Po ponad trzech latach remontu, modernizacji i prac nad nową wystawą stałą zwiedzający znów przekroczą próg historycznego dźwigu portowego. Z tej okazji 30 kwietnia 2024 r. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na festyn w klimacie XVII-wiecznego Gdańska, z premierowym zwiedzaniem odrestaurowanych wnętrz zabytku. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14:00 pod zachodnią fasadą Żurawia od strony ul. Szerokiej i potrwa aż do godziny 20:00.

Położony w samym sercu miasta Żuraw jest najbardziej charakterystycznym zabytkiem architektury dawnego Gdańska. Swoją oryginalną formę, pochodząca jeszcze z połowy XV w., zawdzięcza podwójnej funkcji bramy miejskiej i dźwigu portowego. Czasy jego największej świetności przypadają na przełom XVI i XVII w. Wówczas to Gdańsk był jednym z ważniejszych portów Europy, a Żuraw – jego największy dźwig – codziennie przeładowywał tony towarów. Właśnie ów „złoty wiek” gdańskiego portu stanowi kanwę nowej wystawy stałej, którą w basztach budynku będzie można zobaczyć już 30 kwietnia. Ekspozycja została zaprojektowana w taki sposób, by zwiedzający poczuli się jak w oryginalnych wnętrzach XVII-wiecznych budynków miasta. W sześciu salach na trzech piętrach Żurawia goście poznają m. in. tajniki nawigacji przy wpływaniu statkiem do portu, rodzaje przywożonych do Gdańska towarów, procedury transakcyjne w komorze palowej, XVII-wieczne techniki budowy statków oraz rozrywki portowego miasta w historycznej tawernie. Treść wystawy została ujęta w fabularyzowanej formie, której bohaterem jest autentyczna postać gdańskiego kupca i armatora Hansa Krossa. Będzie on swego rodzaju wirtualnym przewodnikiem po XVII-wiecznym gdańskim porcie, który wprowadzi gości w tematykę każdej z sekcji wystawy. Oprócz Hansa Krossa na eskpozycji spotkamy również pana palowego – urzędnika pobierającego cło od przywożonych do miasta towarów, oraz karczmarza – właściciela tawerny. Postacie, wykreowane technologią trójwymiarowych, ruchomych hologramów, znajdą się  wśród licznych multimediów wzbogacających wystawę.

Długo wyczekiwanemu otwarciu Żurawia będzie towarzyszyć XVII-wieczny festyn „Historia kołem się toczy”. 30 kwietnia na zwiedzających będą czekać m. in.  pokazy w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej oraz demonstracja uzbrojenia i umundurowania XVII-wiecznych żołnierzy. Spotkaniom z gdańszczanami z epoki „złotego wieku” będzie towarzyszyć historyczna muzyka wykonywana przez muzykantów na żywo, a na straganach przez Żurawiem swoje warsztaty rozstawią dawni gdańscy rzemieślnicy. Wśród nich będzie można spotkać m. in. mincerza, który pomoże gościom wybić pamiątkowe monety z wizerunkiem Żurawia.

Szczegółowy opis atrakcji dostępny już wkrótce.

Historia kołem się toczy. XVII – wieczny festyn pod Żurawiem
30.04.2024., godz. 14:00–20:00
Żuraw, ul. Szeroka 67/68
80-835 Gdańsk

Źródło, fot. NMM

Zobacz podobne

Rząd zajmie się podziałem środków na programy Interreg 2021-2027 z udziałem Polski

KM

Amerykański zbiornikowiec w gdańskim porcie

BS

Oferta EPG na Morską Stację Transformatorową

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie