Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Extra

Oceanarium w kołobrzeskim porcie?

Czy w Kołobrzegu powstanie nowoczesne oceanarium, działające jako placówka naukowo – badawcza? To bardzo możliwe. Do Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg wpłynęła oferta, złożona przez właścicieli oceanarium w Międzyzdrojach. W największym, polskim uzdrowisku, na Wyspie Solnej, chcą zrealizować znacznie większy i bardziej prestiżowy projekt.

Ta oferta, to odpowiedź na zaproszenie do negocjacji ogłoszone przez Zarząd Portu Morskiego, który od kilku lat przygotowywał się do zagospodarowania działki przy Marinie Solnej w Porcie Jachtowym. Chodziło o całoroczną atrakcję, którą docenią zarówno turyści, jak i kołobrzeżanie. Koncepcja inwestycji powstała już w 2017 roku. Zyskała roboczą nazwę „Nautilium, Centrum Poznawczo – Edukacyjne Żeglarstwa”. Program funkcjonalno – użytkowy dla przyszłej inwestycji zakładał zagospodarowanie działki o powierzchni ponad 60 tys. m kwadratowych. Przewidywał, że na jej części powstanie dwukondygnacyjny kompleks rozrywkowo – edukacyjny, związany z żeglarstwem, historią nawigacji, sportami wodnymi czy też szerzej pojmowaną tematyką morską. Oczekiwano wykorzystania multimediów, organizacji kursów, szkoleń itp. Jak również zagospodarowania terenu otaczającego kompleks, budowy przystani, nawet kolejnego, portowego basenu.

Z początkiem tego roku ZPMK zaprosił do dialogu podmioty zainteresowane nie tylko budową miejsca jakiego dotąd w Kołobrzegu nie było, ale i nowatorskim modelem współpracy. Ma on polegać na oddaniu portowego terenu w wieloletnią dzierżawę, w zamian za zbudowanie zaproponowanego przez inwestora obiektu na jego koszt. – Od początku zależało nam na tym, żeby teren na Wyspie Solnej wykorzystać w sposób, który nie tylko uatrakcyjni port, ale i wzbogaci czymś wyjątkowym miasto, a nawet region – mówi Artur Lijewski, prezes ZPMK. – Nie spodziewaliśmy się propozycji budowy właśnie oceanarium, ale cieszę się, że ta oferta wpisuje się w nasze wyobrażenia na temat przeznaczenia tego terenu. Co dla nas ważne, inwestor chce połączyć atrakcję polegającą na podziwianiu fauny i flory mórz i oceanów z edukacją, a nawet zapleczem naukowo – badawczym. To profesjonaliści współpracujący z renomowaną uczelnią, więc projekt może ciekawie ewoluować.

Bo w ofercie złożonej kołobrzeżanom, właściciele Oceanarium w Międzyzdrojach kładą nacisk na to, że ich całoroczny obiekt służy także celom naukowym. Od kilku lat współpracują z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie, z korzyścią zwłaszcza dla studentów kierunku „Ichtiologia i Akwakultura”. W Kołobrzegu także mogliby zaproponować aktywności z udziałem pracowników naukowych i studentów: otwarte wykłady czy zajęcia dydaktyczne, atrakcyjne dla każdej grupy wiekowej. Zaproszenie do współpracy chcieliby skierować do szkół i placówek edukacyjnych.

Jak miałoby wyglądać kołobrzeskie oceanarium? Jak wynika z oferty, trzykondygnacyjny gmach (z poziomem -1), byłby przystosowany do wymogów jakie stawia się podobnym przedsięwzięciom akwarystycznym, a także przyjazny zwierzętom, traktowanym z dbałością o ich dobrostan. Na dwóch poziomach miałyby się mieścić olbrzymie zbiorniki z okazami zwierząt i roślin, tymi egzotycznymi np. drapieżnymi rekinami i rybami głębinowymi oraz tymi żyjącymi w naszym rodzimym ekosystemie.

Inwestorzy informują o planach organizacji pokazów multimedialnych, budowie sali konferencyjno – kinowej, laboratorium naukowo – badawczego, pokoju sensoryczno – poznawczego, centrum nauki o nurkowaniu itp. Ma być rozrywka, edukacja i sztuka, a na dachu restauracja i taras z widokiem na port. Oceanarium rzecz jasna stałoby się też nowym miejscem pracy.

Jakie są szanse, że inwestycja powstanie? – Rozpoczynamy negocjacje – tłumaczy prezes Artur Lijewski. – Ich przedmiotem będzie szczegółowy zakres prac. Już wiemy, że oferent chciałby związać się z nami umowę trwającą 30 lat. Będziemy o tym wszystkim rozmawiać.

Jeśli strony dojdą do porozumienia (a proces negocjacji może potrwać nawet kilka miesięcy), ZPMK zawrze z dzierżawcą umowę warunkową, przewidującą czas realizacji budowy oceanarium. Konieczna będzie też zgoda ministra właściwego ds. gospodarki morskiej, wydawana gdy inwestycje dotyczą terenów portowych.

Opracowanie projektu, uzyskanie pozwoleń i uzgodnień oraz finansowanie, będzie leżało po stronie inwestora.

Źródło Port Kołobrzeg

Zobacz podobne

Rosyjska Flota Pacyfiku wyszła w morze

BS

Nowe kontrakty na dostawy gazu przez Baltic Pipe

KM

EKG: potrzebna synergia działań na rzecz zwiększenia konkurencyjności polskich portów

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie