Polski Portal Morski
Aktualności

Szczecin wystąpi z Międzynarodowego Związku Hanzy

Radni Szczecina przyjęli we wtorek uchwałę w sprawie wystąpienia miasta z Międzynarodowego Związku Hanzy. Decyzję uzasadniono m.in. koniecznością obniżenia wydatków.

Za przyjęciem uchwały głosowało 23 radnych, 5 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Międzynarodowy Związek Hanzy „HANZA” (Internationale Städtebund DIE HANSE) skupia blisko 200 miast z 16 krajów Europy, głównie miasta z basenu Morza Bałtyckiego i Północnego. Związkowi przewodniczy miasto Lubeka.

„Hanza to wiele miast, z częścią których i tak współpracujemy i realizujemy projekty. Zapraszamy partnerów na wszystkie ważne wydarzenia w Szczecinie i również korzystamy z takich zaproszeń, zwłaszcza w przypadku imprez o charakterze żeglarskim” – powiedział we wtorek zastępca prezydenta Szczecina Daniel Wacinkiewicz.

Celem związku jest m.in. wymiana inicjatyw kulturalnych, turystycznych i gospodarczych, współpraca młodzieży z miast hanzeatyckich, stworzenie forum wymiany szkół i organizacji młodzieżowych oraz współpraca organizacji pozarządowych z miast Hanzy.

„Jako miasto podjęliśmy zupełnie inne reguły gry w zakresie współpracy transgranicznej oraz międzynarodowej. Postawiliśmy na współpracę bilateralną i projektową w miejsce rytualnego uczestniczenia w organizacjach, których efekty są do końca nieprzekonujące” – powiedział Wacinkiewicz.

Szczecin przystąpił do Międzynarodowego Związku Hanzy w 2000 roku. Według statutu do 2018 roku związek nie pobierał żadnych opłat członkowskich.

W 2018 r. podczas Zgromadzenia Delegatów Zjazdu Hanzy w Rostoku podjęto decyzję o ustanowieniu składki dla wszystkich miast członkowskich, w związku z utworzeniem stanowiska dyrektora zarządzającego Hanzy i rozłożeniu kosztów administracyjnych pomiędzy miasta członkowskie.

Uchwałę wystąpienia ze związku uzasadniono też koniecznością obniżenia wydatków w budżecie miasta. Od 2020 r. Szczecin płacił roczną składkę w wysokości 2 tys. euro.

Źródło: PAP fot.: poland.travel

Zobacz podobne

Marynarze doskonalą obsługę systemów Ukwiał i Głuptak

KM

KGP: kontrterroryści ćwiczyli na Bałtyku z wykorzystaniem policyjnego śmigłowca Black Hawk

BS

Inwestorem CPK konsorcjum Vinci Airports i IFM Global Infrastructure Fund 

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie