Polski Portal Morski
Aktualności

Spada liczba ataków pirackich na statki

Międzynarodowe Biuro Morskie MTK (IMB) w najnowszym raporcie podało, że w pierwszych trzech kwartałach br. liczba ataków pirackich na świecie spadła do najniższego poziomu od 30 lat. Utrzymuje się stały trend spadkowy incydentów pirackich od kilku lat – podkreślono.

W ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy doszło na świecie do  do 90 ataków piractwa i napadów z bronią na statki. To najniższy poziom od 1992 r.  – niższy o 7 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

W 2022 r. piratom udało się uzyskać dostęp do statków w 95 proc. zgłoszonych incydentów. Liczba załóg wziętych jako zakładników wzrosła do 27 w tym roku w porównaniu do ośmiu w 2021 r.

Zagrożenie dla załogi było prawie takie samo na statkach stojących na kotwicy (40 incydentów) i statkach w drodze (37 incydentów). Najmniej raportów (13) pochodziło z zacumowanych statków. Masowce są najbardziej narażonym typem statku, który w tym roku doświadczył prawie połowy zgłoszonych ataków (40). Tankowce zgłosiły drugą największą liczbę ataków (23). Najmniejszą liczbą zgłoszeń odnotowano (10) na kontenerowce.

IMB donosi o znacznym spadku liczby zgłoszonych incydentów w regionie Afryki Zachodniej, który według organizacji „wyłonił się jako największy na świecie punkt zapalny w ostatnich latach”. IMB otrzymał w tym roku zaledwie 13 raportów z Zatoki Gwinejskiej, w porównaniu do 27 w 2021 r. i 46 w 2020 r

Podczas gdy w Zatoce Gwinejskiej obserwuje się stały spadek liczby ataków pirackich, liczba incydentów w Cieśninie Singapurskiej rośnie – do tej pory o prawie 50 proc. w 2022 r. w porównaniu z rokiem ubiegłym. 

źródło mat. prasowy / fot. jason florio/Corbis via Getty Images

Zobacz podobne

Dwie oferty w przetargu na operatora terminalu kontenerowego w Porcie Gdynia. Umowa powinna zostać podpisana pod koniec I kwartału 2022 roku

AZ

Premier: chcemy odbudowywać przemysł stoczniowy, morski i portowy

BS

Trzy rosyjskie okręty przepłynęły pomiędzy japońskimi wyspami

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie