Polski Portal Morski
Aktualności

Sejm/ Projekt noweli ustawy o obszarach morskich RP

Sejm w środę zdecydował, że trzecie czytanie projektu nowelizacji ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej odbędzie się w bloku głosowań. Nowela ma m.in. uprościć procedury dla branży offshore.

W środę w Sejmie odbyło się sprawozdanie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej dot. rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej. Komisja wniosła o uchwalenie projektu ustawy bez poprawek. Sejm w środę zdecydował, że trzecie czytanie projektu odbędzie się w bloku głosowań.

Projekt dotyczy modyfikacji przepisów dotyczących wydawania pozwoleń na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich oraz zmiany przepisów dotyczących pozwoleń lub uzgodnień dla kabli i rurociągów, które związane są z zespołami urządzeń służących do wyprowadzenia mocy, zgodnie z ustawą o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.

Jak wskazano w jej uzasadnieniu, projektowana ustawa wprowadza m.in. zasadę, że „wnioski i pisma w postępowaniach dotyczących przedsięwzięć wymagających pozwolenia na budowę oraz w postępowaniu rozstrzygającym (…) składa się i doręcza elektronicznie”. Zaznaczono, że dla większości inwestycji „forma papierowa nie przystaje do aktualnych wymogów obiegu informacji i powoduje problemy np. przy archiwizacji dodatkowych egzemplarzy wniosków”, a także stanowi utrudnienie dla inwestorów.

W uzasadnieniu projektu noweli wskazano też, że ma ona także na celu „zapewnienie, że badania naukowe prowadzone na polskich obszarach morskich będą prowadzone wyłącznie w celach pokojowych i nie będą zagrażały bezpieczeństwu żeglugi oraz obronności i bezpieczeństwu państwa”.

Źródło: PAP Fot.: M.Walica/Shutterstock

Zobacz podobne

Modernizacja układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku na finiszu

AB

Co daje szkolenie na jachcie I Love Poland?

AB

Baltic Pipe, terminale naftowe, porty dla LNG. Bałtyk jest bramą dla bezpieczeństwa energetycznego Polski

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie