Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Stop powodzi! Wody Polskie zakończyły inwestycje Projektu Żuławskiego za 130 mln zł

14 grudnia 2022 roku, z udziałem Prezesa Wód Polskich Krzysztofa Wosia i Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha odbyła się konferencja na podsumowanie projektu „Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław – Etap II – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku”. Projekt o wartości 130 mln zł, dofinansowany w 85% przez Unię Europejską, wpływa w zasadniczy sposób na wzrost bezpieczeństwa mieszkańców regionu Dolnej Wisły.

– Ochrona przeciwpowodziowa jest bezwzględnie niezbędna na Żuławach, stąd konieczność prowadzenia inwestycji i  badań barymetrycznych. Zrealizowaliśmy pięć zadań inwestycyjnych, które w znaczący sposób wpływają na wzmocnienie zimowej osłony przeciwpowodziowej, a także wzrost bezpieczeństwa mieszkańców ze strony wezbrań sztormowych. Mamy nowoczesną bazę lodołamaczy w Przegalinie, w której stacjonuje dziewięć statków, w tym cztery nowe, innowacyjne jednostki. Wody Polskie są przygotowane do akcji lodołamania i zapewnienia ochrony przeciwpowodziowej mieszkańcom –powiedział Prezes Wód Polskich Krzysztof Woś.

Żuławy Wiślane to malowniczy i  unikatowy teren znajdujący się w północno-środkowej części Polski, który ze względu na swoje położenie jest zagrożony powodziami. Głównym celem zrealizowanych inwestycji była odbudowa i modernizacja systemu ochrony przeciwpowodziowej wpływającego bezpośrednio na wzrost potencjału dla zrównoważonego rozwoju Żuław Wiślanych. Zakończony projekt „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap II – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku” obejmował pięć zadań, do których należały:

  • odbudowa 19 ostróg na Wiśle;
  • przebudowa stopnia wodnego Przegalina;
  • budowa wrót sztormowych na rzece Tudze – prawym dopływie Szkarpawy
  • badania batymetrii dna ujścia Wisły;
  • rozbudowa Systemu Monitoringu Ryzyka Powodziowego (SMoRP).

Projekt został dofinansowany w 85% przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 2 „Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska”, oś priorytetowa II Ochrona środowiska. Skarb Państwa dofinansował projekt w wysokości 15 proc. Jego budżet wyniósł 130 mln zł. Projekt ten jest kolejnym elementem realizacji Programu  „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – do roku 2030 (z uwzględnieniem etapu 2015)” zwanego „Programem Żuławskim – 2030”.

Więcej o Projekcie Żuławskim na stronie: https://www.zulawy.gda.pl/

Źródło/fot.: Wody Polskie

Zobacz podobne

Amerykańskie okręty w trójmiejskich portach

KM

Standard Bezpieczeństwa Dronowego w Porcie Gdynia

Autor

Zaprojektuj logo na stulecie AMW

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie