Polski Portal Morski
Aktualności Porty Ważne

Baltic Hub przeładował ponad 2 mln TEU

W 2022 r. głębokowodny terminal kontenerowy Baltic Hub w Gdańsku przeładował ponad 2 mln TEU. Tak dobry wynik osiągnięto mimo zawirowań w branży morskiej związanej ze skutkami pandemii COVID-19 oraz wojną w Ukrainie. Oznacza to, że Baltic Hub jest nadal największym terminalem kontenerowym na Morzu Bałtyckim. To już drugi rok z rzędu, kiedy firma z Gdańska przekroczyła granicę przeładunku 2 mln TEU. 

Baltic Hub w liczbach za ubiegły rok

W 2022 r. Baltic Hub obsłużył 662 statki, w tym niemal 97 zawinięć największych kontenerowców na świecie oraz 565statków feederowych (statki dowozowe, transportujące kontenery z portów mniejszych – przyp. red.), 6860 pociągów oraz 447 tysięcy ciężarówek. Łącznie, Baltic Hub obsłużył w minionym roku 2 072 727 TEU.

Najważniejsze sukcesy w minionym roku 

2022 rok przyniósł gdańskiemu terminalowi kilka ważnych wydarzeń. W marcu 2022 r. Baltic Hub przeładował rekordową ilość 206 645 TEU. Był to wzrost o ponad 9 procent w porównaniu z poprzednim rekordem terminalu ze stycznia 2020 r. 

We wrześniu ub. roku uruchomiono nowe połączenie kolejowe z Czechami. Pociąg kontenerowy z Ostrawy po raz pierwszy dotarł do Baltic Hub. Dla terminala oznacza to możliwość przewozów towarów w efektywny kosztowo i ekologiczny sposób do, z i między Czechami, Słowacją i Węgrami.

W październiku 2022 r. ,w 15. rocznicę powstania terminalu ogłoszona została zmiana nazwy spółki z DCT Gdańsk (Deepwater Container Terminal Gdańsk) na Baltic Hub, co ma wyraźniej odzwierciedlać ambicje funkcjonowania na rynku jako regionalny bałtycki hub kontenerowy, gdzie zbiegają się połączenia morskie i śródlądowe.  

Wielka inwestycja w trzecie nabrzeże

Pod koniec listopada ub. roku rozpoczęła się natomiast budowa trzeciego nabrzeża głębokowodnego T3. Dzięki tej inwestycji Baltic Hub stanie się jednym z największych hubów kontenerowych w Europie zdolnym do obsługi kontenerowców nowej generacji, przypływających na Bałtyk. 

W ramach budowy T3, która zostanie zakończona do 2025 roku, powstanie głębokowodne nabrzeże o długości 717m, głębokości 17,5m oraz plac o powierzchni operacyjnej 36,5 ha. Projekt T3 obejmuje dodatkowo zakup 7 suwnic nabrzeżowych, zdolnych do obsługi największych statków na świecie oraz 20 półautomatycznych suwnic RMG pracujących na placu kontenerowym. Dzięki T3 zdolność przeładunkowa Baltic Hub zwiększy się o 1,5 mln do 4,5 mln TEU rocznie.

Baltic Hub to duży pracodawca w regionie. Zatrudnia ponad tysiąc osób, z których ponad 50 proc. mieszka w Gdańsku i okolicach. Firma ma bezpośredni i znaczący wpływ na regionalną i polską gospodarkę, generując miliardy złotych rocznie do budżetu państwa z tytułu podatku VAT, akcyzy i ceł.

Obecnie Baltic Hub jest własnością PSA International (40 proc.), Polskiego Funduszu Rozwoju (30 proc.) oraz IFM Global Infrastructure Fund, którego doradcą jest IFM Investors (30 proc.).

Źródło: https://www.gdansk.pl Fot.: PFR S.A.

Zobacz podobne

BCT kończy rok 2021 z świetnym wynikiem!

BS

Kolejne kanały żeglugowe na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich wyremontowane

AB

Marynarze na ćwiczeniu Dynamic Move 2024-I

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie