Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Gaz – System złożył wnioski o finansowania dwóch projektów przesyłania wodoru

Gaz – System złożył wnioski o finansowanie dwóch międzynarodowych projektów, dotyczących budowy sieci przesyłu wodoru i zmianę przeznaczenia sieci gazowej – poinformował PAP resort klimatu . Wnioski mają zostać ocenione do końca maja br.

Polski operator gazowej sieci przesyłowej Gaz-System złożył wnioski w sprawie projektów inwestycyjnych, dotyczących transportu wodoru w celu uzyskania dla nich statutu projektów PCI, czyli projektów będących „przedmiotem wspólnego zainteresowania” – poinformowało PAP Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ).

Resort podał, że Komisja Europejska zaczęła zbierać wnioski dla projektów infrastrukturalnych wg. znowelizowanego rozporządzenia TEN-E 17 października 2022 r. Wnioski o uznanie projektów inwestycyjnych za projekty będące przedmiotem wspólnego zainteresowania można było złożyć do 15 grudnia 2022 r.

„W chwili obecnej Gaz-System pracuje w ramach grup regionalnych w celu uzyskania statusu PCI dla planowanych projektów infrastruktury wodorowej. Biorąc pod uwagę status tego procesu KE jeszcze nie ogłaszała konkursów grantowych w ramach instrumentu CEF Energy (instrument nowej perspektywy finansowej 2021-2027 – PAP)” – podał w odpowiedzi dla PAP Gaz-System.

Według MKiŚ grupa regionalna w najbliższym czasie oceni złożone projekty, biorąc pod uwagę ich wkład w osiągnięcie celów energetycznych i klimatycznych UE. Jak poinformował resort klimatu ma to nastąpić do końca maja br.

Zmienione rozporządzenie TEN-E, które weszło w życie 23 czerwca 2022 r., ustanawiało nowe unijne przepisy dotyczące transgranicznej infrastruktury energetycznej. Ma ono pomóc w redukcji emisji przez integrację odnawialnych źródeł energii i nowych technologii czystej energii z systemami energetycznymi – tłumaczy Gaz-System.

Operator wyjaśnił, że głównym celem rozporządzenia jest wzmacnianie połączeń transgranicznych i współpracy pomiędzy krajami UE. „Rozporządzenie ma również pomóc w terminowej realizacji infrastruktury transgranicznej poprzez rozwiązania upraszczające i przyspieszające procedury wydawania niezbędnych pozwoleń” – poinformował Gaz-System.

Operator wskazał, że rozporządzenie TEN-E zidentyfikowało jedenaście priorytetowych korytarzy związanych z infrastrukturą energetyczną w różnych regionach geograficznych Unii Europejskiej. „Jeśli chodzi o infrastrukturę wodorową to określono trzy korytarze” – zaznaczył operator. Dodano, że Polska jest członkiem dwóch korytarzy priorytetowych.

Jak podał Gaz-System pierwszy z nich to wodorowe połączenia międzysystemowe w Europie Zachodniej (HI West). Obejmują one infrastrukturę wodorową i zmianę przeznaczenia infrastruktury gazowej, umożliwiające powstanie zintegrowanej wodorowej sieci, łączącej kraje regionu takie jak Belgia, Czechy, Dania, Niemcy, Irlandia, Hiszpania, Francja, Włochy, Luksemburg, Malta, Holandia, Austria i Portugalia.

Drugi korytarz to międzysystemowe połączenia wodorowe w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej (HI East). Podobnie jak w pierwszym przypadku, projekt dotyczy stworzenia infrastruktury wodorowej i zmiana przeznaczenia infrastruktury gazowej, umożliwiające powstanie zintegrowanej wodorowej sieci, łączącej Bułgarię, Czechy, Niemcy, Grecję, Chorwację, Włochy, Cypr, Węgry, Austrię, Polskę, Rumunię, Słowenię i Słowację.

Trzeci korytarz połączenia międzysystemowe rynku energii państw bałtyckich służących do transportu wodoru (BEMIP Hydrogen), które utworzą zintegrowaną wodorową sieć, łączącą Danię, Niemcy, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Finlandię i Szwecję.

„Projekty Gaz-System wpisują się w cele grupy BEMIP Hydrogen, jak również HI East” – wskazał operator.

Gaz-System zwrócił uwagę, że w ramach konkursu Horizon Europe Framework Programme (HORIZON) uzyskał dofinansowanie na dwa projekty badawczo-rozwojowe związane z gospodarką wodorową. „W chwili obecnej proces formalno-prawny jest w toku i do czasu jego całkowitego zakończenia nie podajemy szczegółów tych projektów grantowych” – poinformowała spółka.

źródło PAP/ fot. gaz- System

Zobacz podobne

Promy PŻB będą pływać z Gdyni

KM

Prezydent: tunel w Świnoujściu to jest naprawdę epokowe wydarzenie

KM

Szkolenie dla przyszłych pracowników terminalu instalacyjnego morskich farm wiatrowych

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie