Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Żegluga

Organizacje żeglugi morskiej proszą ONZ o ewakuację 331 żeglarzy

Firmy żeglugowe i organizacje morskie wysłały list do ONZ z apelem o pomoc w ewakuacji z ukraińskich portów 331 żeglarzy, którzy z powodu wybuchu rosyjskiej inwazji od roku nie mogą przeprawić się przez morze – poinformował dziennik „Guardian”.

Przed rozpoczęciem inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego ubiegłego roku około 2 tys. żeglarzy przebywało na 112 statkach zacumowanych w portach Morza Czarnego i Morza Azowskiego. Po wybuchu wojny większość załóg została ewakuowana, ale na 65 statkach do tej pory pozostało 331 żeglarzy w dziewięciu ukraińskich portach, w tym w Mariupolu i w Odessie – opisał w środę „Guardian”.

List do sekretarza generalnego Antonio Guterresa z prośbą o nadanie priorytetu bezpiecznej ewakuacji pozostałych marynarzy podpisało ponad 30 organizacji, w tym Międzynarodowa Izba Żeglugi (ICS), która reprezentuje ponad 80 proc. światowej floty handlowej. Organizacje zapewniły, że są zaangażowane w inicjatywę zbożową, umowę wynegocjowaną przez ONZ i Turcję w lipcu ubiegłego roku, mającą na celu bezpieczny transport zboża i żywności przez Morze Czarne. Umożliwiła ona jak dotąd co najmniej 941 rejsy z trzech ukraińskich portów – Odessy, Czarnomorska i Jużnego. Dodały jednak, że „nie może się to odbywać kosztem życia niewinnych marynarzy”.

„Bez naszych żeglarzy wywóz mających kluczowe znaczenie zbóż z Ukrainy nie byłby możliwy. Mimo że ewakuacja żeglarzy i ich statków może być wyzwaniem, musi to pozostać priorytetem. W innym przypadku ryzykowalibyśmy życiem naszych żeglarzy, a jest to nie do zaakceptowania” – napisali sygnatariusze listu.

„Nasi żeglarze są sercem naszej branży i nie mogą zostać zapomniani. Od 12 miesięcy tkwią w kryzysie poza swoją kontrolą” – dodano.

Jak podkreślono, działania na rzecz ewakuacji marynarzy muszą zostać podjęte bezzwłocznie.

„Sytuacja jest poważna. Zagrożenia dla bezpieczeństwa są jasne. (Marynarze) musieli przetrwać w strasznych warunkach w ciągu ostatniego roku, żyjąc na statkach, które stanowią cele (działań wojennych)” – opisała Natalie Shaw z ICS.

Inicjatywa zbożowa zezwala na eksport produktów tylko z trzech z 18 ukraińskich portów. Statki, które nie są dostosowane do przewożenia zbóż, nie mogą opuścić portów, a wokół wielu ze statków w ukraińskich potach rozlokowano miny, co uniemożliwia wypłynięcie.

Organizacja charytatywna Stella Maris, która jest jednym z sygnatariuszy listu do ONZ, stara się zapewnić zdalnie pomoc psychologiczną uwięzionym w ukraińskich portach marynarzom i ich rodzinom.

Źródło/PAP/fot/PAP/pixabay.pl

Zobacz podobne

Inwestycje w OZE – PGE potrzebuje się dalej rozwijać

AZ

Delegacja IMO z wizytą w portach Szczecin-Świnoujście

BS

PGNiG Upstream Norway będzie miała łącznie 104 koncesje

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie