Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Żaglowiec ORP Iskra z nagrodą specjalną

Akademia Marynarki Wojennej i żaglowiec ORP „Iskra” otrzymały honorowe nagrody w konkursie „Rejs Roku – Srebrny Sekstant”. Nagrodę za wychowanie pokoleń żeglarzy, przyznali ludzie morza . Historia wyróżnień liczy już ponad pół wieku.

Niewielkie koło sterowe z plakietką i sekstant spoczywający w drewnianym pudełku to obiekt westchnień niejednego młodego żeglarza. Na nagrody te mogą jednak liczyć tylko najwybitniejsi ludzie morza. W piątek po południu do grona laureatów konkursu „Rejs Roku – Srebrny Sekstant” oficjalnie dołączyły Akademia Marynarki Wojennej i żaglowiec ORP „Iskra”. 

 Oficjalnie, bo swoją decyzję członkowie jury faktycznie ogłosili pod koniec ubiegłego roku. – Ani gdyńska uczelnia, ani żaglowiec nie zostały nagrodzone za konkretny wyczyn. Postanowiliśmy jednak docenić ogromny wkład, jaki wniosły w wychowanie pokoleń żeglarzy – przyznaje Aleksander Gosk, koordynator projektu „Rejs Roku – Srebrny Sekstant”.

Honorowa Nagroda Specjalna Stulecia 1922 – 2022 .To wyraz uznania Jury Rejsu Roku dla wkładu uczelni w historię polskich żagli

– Podchorążowie z AMW na początku swojej drogi odbywają żeglarską praktykę. Wielu z nich kontynuowało tę przygodę także po opuszczeniu akademii. Żeglarzy z sukcesami mamy nawet wśród admirałów – dodaje. Przypomina też, że jeszcze przed wojną studenci wojskowi AMW i wykształceni przez uczelnię oficerowie brali udział w żeglarskich projektach gen. Mariusza Zaruskiego – twórcy Yacht Klubu Polski oraz Ligi Morskiej i Rzecznej, a także organizatora oceanicznych rejsów. – W latach dziewięćdziesiątych podchorążowie i wykładowcy akademii odbyli też rejs dookoła świata – pierwszy w historii pod banderą wojenną Rzeczypospolitej – opowiada Gosk. Na wyprawę wyruszył wspomniany już żaglowiec ORP „Iskra”, zaś wyczyn ówczesnej załogi do dziś nie został powtórzony przez żaden polski okręt. Do tego w ubiegłym roku AMW obchodziła setną rocznicę powstania. Z kolei „Iskra” świętowała 40 lat od pierwszego podniesienia bandery.

Barkentyna ORP „Iskra” projektu B79/II została wybudowana w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w Gdańsku (obecnie Stocznia Gdańska SA) w celu zastąpienia poprzedniego szkunera o tej samej nazwie. Jednostka jest jednym z trzech bliźniaczych okrętów projektu. Oprócz niej zbudowano także s/y Podorię pływającą pod polską banderą, oraz Kalikarę należącą do Marynarki Wojennej Bułgarii. „Iskrę” wodowano w 1982. Jej zadania są takie same jak poprzedniczki. Okręt kontynuuje tradycje żeglarskie w Polskiej Marynarce Wojennej i służy w celu odbywania praktyk morskich. W rejsy chodzi głównie z podchorążymi Akademii Marynarki Wojennej. Po wcieleniu do służby okręt wszedł w skład Grupy Okrętów Szkolnych Akademii Marynarki Wojennej, a od 1995 znajduje się w Dywizjonie Okrętów Szkolno-Badawczych 3. Flotylli Okrętów. Macierzystym portem jednostki jest Port Wojenny Gdynia.

źrodło http://www.polska-zbrojna.pl/ amw.gdynia.pl /fot. wiadomosci.szczecin.eu

Zobacz podobne

Marynarze podstawą przyszłości żeglugi hasłem Światowego Dnia Morza 2021

Autor

Wody Polskie na Stormwater Poland 2024

PL

Brexit a transport morski

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie