Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

URE usunął z systemu gazowego punkty przesyłu gazu ze Wschodu

Urząd Regulacji Energetyki na wniosek Gaz-Systemu, operatora przesyłowego gazu, usunął z listy tzw. punktów właściwych Krajowego Systemu Przesyłowego gazowe połączenia na granicy z Białorusią, w tym dla gazociągu jamalskiego. Z listy usunięto punkty: Wysokoje, Tietierowka i Kondratki.

Regulator poinformował w piątek, że Prezes URE zatwierdził na wniosek Gaz-Systemu zaktualizowane listy punktów właściwych systemu przesyłowego – już bez punktów Wysokoje, Tietierowka i Kondratki. Wnioskując o zmianę, Gaz-System wskazywał m.in. na brak zainteresowania w wieloletnim horyzoncie przesyłem gazu poprzez te punkty. Operator podkreślił, że od 1 stycznia 2023 r. i tak nie oferuje zdolności technicznych przesyłu na tych punktach.

Konieczność wprowadzenia zmian na liście punktów właściwych systemu przesyłowego związana jest z konfliktem zbrojnym w Ukrainie oraz nałożeniem sankcji na Białoruś i Federację Rosyjską – podkreślił Urząd Regulacji Energetyki. Zaznaczono, że w trakcie postępowania administracyjnego dotyczącego zmiany listy punktów właściwych Prezes URE prowadził konsultacje publiczne, a użytkownicy systemu gazowego nie zgłosili uwag.

Zgodnie z regulacjami europejskimi każdy operator systemu przesyłowego gazu podaje do wiadomości publicznej – w odniesieniu do świadczonych przez siebie usług – informacje o technicznej, zakontraktowanej i dostępnej zdolności dla wszystkich właściwych punktów, w tym dla punktów wejścia i wyjścia. Punkty te zatwierdzane są przez krajowych regulatorów po konsultacji z użytkownikami sieci. Dlatego też Prezes URE zwrócił się do zainteresowanych użytkowników systemu przesyłowego z prośbą o zapoznanie się z dokumentami zawierającymi zaktualizowaną listę punktów oraz zgłaszanie uwag i propozycji.

Źródło/PAP/fot.PAP

Zobacz podobne

Premier: prezydent Putin swoimi słowami potwierdza, że Nord Stream 2 to element szantażu gazowego Rosji

KM

To już dwa miesiące działalności PKW Czernicki

PL

Litwa i Polska podpisały umowę ws. budowy podmorskiego kabla prądu stałego

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie