Polski Portal Morski
Aktualności Inne

15 lat Muzeum Bursztynu. Od 23 lipca nowa siedziba

23 lipca w nowej siedzibie, w XIV-wiecznym Wielkim Młynie, otwarte zostanie w Gdańsku Muzeum Bursztynu. W dotychczasowym miejscu, w zabytkowym Zespole Przedbramia, przez 15 lat działalności placówki zorganizowano 103 wystawy czasowe.

Datę otwarcia Muzeum Bursztynu w nowej siedzibie podano w środę podczas konferencji prasowej w Ratuszu Głównego Miasta.

Podczas spotkania z mediami podsumowano, zakończoną w środę, działalność Muzeum Bursztynu w dotychczasowej siedzibie. Placówka w zabytkowym Zespole Przedbramia, obejmującym Katownię i Wieżę Więzienną, otwarta została w 2006 r. Odwiedziło ją ponad milion osób. Zorganizowano 103 wystawy czasowe, w tym 11 za granicą. Podczas wystaw w Muzeum Bursztynu zaprezentowano ponad dwa tysiące eksponatów.

„Rekordowy pod tym względem był 2018 rok, w którym otworzyliśmy 14 wystaw czasowych” – powiedział dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski.

„Już od 23 lipca odwiedzający będą mogli poznać nową opowieść o bursztynie bałtyckim. Nowe Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie będzie miało trzy razy większe sale wystawowe. Będzie także w pełni dostępne dla wszystkich, w tym zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnościami ruchu i wzroku” – zapowiedział Ossowski.

W dotychczasowej siedzibie Muzeum Bursztynu był problem z zapewnieniem dostępności wszystkim zwiedzającym. Niewielkie gotyckie pomieszczenia i klatki schodowe Zespołu Przedbramia praktycznie uniemożliwiały oglądanie wystaw osobom niepełnosprawnym, a dla osób starszych stanowiły spore wyzwanie. Ponadto, nie było też przestrzeni do prowadzenia działalności dydaktycznej i edukacyjnej.

W Wielkim Młynie muzealnicy będą mieli do dyspozycji trzy kondygnacje, na których urządzone zostaną wystawa główna (w sumie ok. 1100 m kw.), sala wystaw czasowych i pomieszczenia biurowe. Dolna kondygnacja budynku zostanie przeznaczona na potrzeby usługowo-gastronomiczne – znajdą się tam restauracje i sklepy z wyrobami jubilerskimi.

Adaptację XIV-wiecznego zabytku na cele muzealne rozpoczęto pod koniec 2018 roku.

Przebudowa Wielkiego Młyna i przygotowanie w niej wystawy stałej Muzeum Bursztynu realizowana jest m.in. dzięki projektowi „Połączeni bursztynem” w ramach Programu Polska-Rosja 2014-2020. W ramach unijnej dotacji w kwocie niespełna 2,3 mln euro Muzeum Gdańska będzie miało do dyspozycji ponad 1,5 mln euro (wkład własny to 155 tys. euro), a partner projektu, kaliningradzkie Muzeum Światowego Oceanu, otrzyma ponad 740 tys. euro (wkład własny to ok. 74 tys. euro). Dofinansowanie Unii Europejskiej w takim wspólnym przedsięwzięciu wynosi 90 proc.

Wielki Młyn został wybudowany przez Krzyżaków ok. 1350 r. na wyspie utworzonej przez ramiona Kanału Raduni. Po raz pierwszy wzmiankowany w 1364 r., był jednym z największych „zakładów przemysłowych” średniowiecznej Europy – napędzanym początkowo przez 12 kół wodnych, od 1471 r. – 18, a od 1880 r. przez turbiny parowe. Pod koniec XIX w. produkował ok. 200 ton mąki dziennie. Wielki Młyn został zniszczony – z wyjątkiem murów obwodowych – w 1945 r., odbudowano go w latach 1962-65.

W 1962 r. w Wielkim Młynie zorganizowano wystawę „Polska na morzu 1945-1962”, a trzy lata później ekspozycję „XX lat polskiego przemysłu okrętowego”. Pomimo powodzenia wystawy zarządzające budynkiem Biuro Obrotu Maszyn i Surowców nie zgodziło się na przekazanie obiektu Stoczni Gdańskiej.

Od 1994 r. w Wielkim Młynie działał dom handlowy. W związku z rezygnacją przez kupców z dzierżawy stoisk w 2016 r. zabytkowy obiekt przekazano w użytkowanie wieczyste obecnemu Muzeum Gdańska.

źródło:PAP/zdjęcie główne: Wielki Młyn – nowa siedziba Muzeum Bursztynu – z lotu ptaka. mat. Muzeum Gdańska

Zobacz podobne

Wody Polskie: jedna trzecia wylotów do rzek nie ma wymaganych zezwoleń

BS

Nowy terminal, nowe promy

BS

Systemowe działania spowodowały, że jesteśmy niezależni energetycznie

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie