Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Naukowcy ZUT w Szczecinie zaprojektowali „fokooporne” klatki do połowu ryb

Klatki zaprojektowane przez naukowców z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT) mają pomóc rybakom w łowieniu konkretnych gatunków ryb i jednocześnie uniemożliwić niszczenie tych, które są pod ochroną.

Jak poinformowała uczelnia na swojej stronie internetowej, do końca tego roku realizowany będzie pilotażowy projekt opracowania i zastosowania w wodach morskich i śródlądowych systemu innowacyjnych pułapek do połowu ryb.

Obecnie bardzo często sieci wyjmowane są z wody poprzez „ciągnięcie”, a wtedy ryby, których łowić w danym okresie nie wolno, są przypadkowo zabijane – podano w komunikacie. Zaprojektowane przez naukowców z ZUT klatki mają pomóc rybakom w łowieniu konkretnych gatunków i jednocześnie uniemożliwić niszczenie tych, które są np. pod ochroną.

Narzędzia badaczy ZUT-u mają też utrudnić drapieżnikom, np. fokom szarym, wykradanie z sieci złowionych okazów. „Ssaki te, będące pod ochroną, notorycznie niszczą połowy naszych rybaków” – podkreślono.

Zadanie realizowane jest pod kierownictwem profesora Przemysława Czerniejewskiego na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT (od strony naukowej) oraz przez konsorcjum Darłowskiej Grupy Producentów Ryb i Armatorów Łodzi Rybackich sp. z. o.o. w Darłowie (lider).

Jak zaznaczyła uczelnia w komunikacie, „o te badania naukowcy z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT w Szczecinie zabiegali od kilku lat”.

Projekt, którego koszt wynosi 2 mln zł, zakłada blisko 600 rejsów na Bałtyku (okolice Darłowa) na ponad 20 jednostkach. Klatki rozkładane będą także na Jeziorze Ińsko oraz Zalewie Szczecińskim i Jeziorze Dąbie.

Źródło: PAP Fot.: Darłowska Grupa Producentów Ryb

Zobacz podobne

19. w tym roku dostawa gazu do Terminala LNG w Świnoujściu

AB

Nowe połączenie morskie między Portem Gdynia a Londynem

AB

„Ta inwestycja ma szansę stać się kołem zamachowym dla zachodniopomorskiej gospodarki”

KD

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie