Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Działania Urzędu Morskiego w Gdyni w zakresie ochrony wybrzeża – podsumowanie 2021 roku

W 2021 roku w ramach ochrony wybrzeża Urząd Morski w Gdyni wykonał między innymi:

  1. Sztuczne zasilanie Półwyspu Helskiego w ilości ponad 150 tys m3 (m.in. w rejonie Kuźnicy, Jastarni, Chałup)
  2. Zabezpieczenie przeciwpowodziowe Krynicy Morskiej,  polegające na budowie ok 3 km  wału przeciwpowodziowego oraz około 1 km mobilnych przegród powodziowych w portach Krynicy Morskiej. W ten sposób cała miejscowość została zabezpieczona przed powodzią od strony Zalewu Wiślanego
  3. Sztuczne zasilanie w rejonie Rowów w ilości około 60 tysięcy m3
  4. Sztuczne zasilanie w rejonie Ustki w ilości około 100 tysięcy m3
  5. Wykonano monitoring lotniczy oraz profile batymetryczne całego pomorskiego wybrzeża wraz z Zalewem Wiślanym

W roku 2022 Urząd Morski w Gdyni  planuje prowadzić kolejne przedsięwzięcia, między innymi: sztuczne zasilanie Półwyspu Helskiego, budowę zjazdu technicznego w Kuźnicy, sztuczne zasilanie w rejonie Ustki, kontynuację odbudowy systemu ostróg na Półwyspie Helskim (Władysławowo-Kuźnica), monitoring hydrodynamiczny w rejonie Półwyspu Helskiego, monitoring lotniczy i batymetryczny całego pomorskiego wybrzeża.

Statutowymi działaniami, podejmowanymi corocznie są: budowa wydm, uprawa lasów ochronnych, zarządzanie sieciami morskimi Natura 2000 oraz opiniowanie i uzgadnianie działań w pasie technicznym. Dodatkowo, Urząd Morski w Gdyni prowadził działalność edukacyjną z udziałem wolontariuszy, polegającą na propagowaniu wiedzy o funkcjach plaż, wydm i lasów w pasie nadbrzeżnym.

W 2022 roku Urząd morski w Gdyni planuje rozszerzyć działania wolontariatu o tereny Trójmiasta i Mierzei Wiślanej.

W ramach działań edukacyjnych, w 2021 roku po raz kolejny udostępniony została także do zwiedzania terenowa placówka ochrony wybrzeża w Gdańsku Jelitkowie, w której znajduje się izba muzealna z eksponatami, będącymi świadkami historii ochrony brzegów morskich. Podczas wizyt pracownicy Urzędu będą przedstawiali tajniki pracy, związanej z ochroną wybrzeża, wyjaśnią po co buduje się wydmy i co to jest refulacja.

źródło / fot. umgdy

Zobacz podobne

Prace przy modernizacji toru wodnego Świnoujście – Szczecin wciąż trwają

BS

ORP Orzeł ucieka z portu w Tallinie

BS

Kolejny wycieczkowiec w Porcie Gdańsk

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie