Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Działania Urzędu Morskiego w Gdyni w zakresie ochrony wybrzeża – podsumowanie 2021 roku

W 2021 roku w ramach ochrony wybrzeża Urząd Morski w Gdyni wykonał między innymi:

  1. Sztuczne zasilanie Półwyspu Helskiego w ilości ponad 150 tys m3 (m.in. w rejonie Kuźnicy, Jastarni, Chałup)
  2. Zabezpieczenie przeciwpowodziowe Krynicy Morskiej,  polegające na budowie ok 3 km  wału przeciwpowodziowego oraz około 1 km mobilnych przegród powodziowych w portach Krynicy Morskiej. W ten sposób cała miejscowość została zabezpieczona przed powodzią od strony Zalewu Wiślanego
  3. Sztuczne zasilanie w rejonie Rowów w ilości około 60 tysięcy m3
  4. Sztuczne zasilanie w rejonie Ustki w ilości około 100 tysięcy m3
  5. Wykonano monitoring lotniczy oraz profile batymetryczne całego pomorskiego wybrzeża wraz z Zalewem Wiślanym

W roku 2022 Urząd Morski w Gdyni  planuje prowadzić kolejne przedsięwzięcia, między innymi: sztuczne zasilanie Półwyspu Helskiego, budowę zjazdu technicznego w Kuźnicy, sztuczne zasilanie w rejonie Ustki, kontynuację odbudowy systemu ostróg na Półwyspie Helskim (Władysławowo-Kuźnica), monitoring hydrodynamiczny w rejonie Półwyspu Helskiego, monitoring lotniczy i batymetryczny całego pomorskiego wybrzeża.

Statutowymi działaniami, podejmowanymi corocznie są: budowa wydm, uprawa lasów ochronnych, zarządzanie sieciami morskimi Natura 2000 oraz opiniowanie i uzgadnianie działań w pasie technicznym. Dodatkowo, Urząd Morski w Gdyni prowadził działalność edukacyjną z udziałem wolontariuszy, polegającą na propagowaniu wiedzy o funkcjach plaż, wydm i lasów w pasie nadbrzeżnym.

W 2022 roku Urząd morski w Gdyni planuje rozszerzyć działania wolontariatu o tereny Trójmiasta i Mierzei Wiślanej.

W ramach działań edukacyjnych, w 2021 roku po raz kolejny udostępniony została także do zwiedzania terenowa placówka ochrony wybrzeża w Gdańsku Jelitkowie, w której znajduje się izba muzealna z eksponatami, będącymi świadkami historii ochrony brzegów morskich. Podczas wizyt pracownicy Urzędu będą przedstawiali tajniki pracy, związanej z ochroną wybrzeża, wyjaśnią po co buduje się wydmy i co to jest refulacja.

źródło / fot. umgdy

Zobacz podobne

Gas -Trading ma trzy mobilne stacje regazyfikacji LNG

AB

Bitwa pod Oliwą i morskie plany marszałka Piłsudskiego

KM

Gróbarczyk: rzekę Elbląg musimy pogłębić do końca roku; jest jeszcze czas na negocjacje

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie