Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Zakończenie walk o Gdynię. Wolny port i miasto Gdynia

Atak na Gdynię wojsk 2 Frontu Białoruskiego rozpoczął się 19 marca. Po czterech dniach ciężkich walk atakujący osiągnęli rejon Kolibek i Orłowa, następnie, po zdobyciu 25 marca Sopotu i Oliwy, wojska niemieckie rozcięte zostały na izolowane od siebie zgrupowania gdyńskie i gdańskie. Niemcy stopniowo wypierani byli z Redłowa, Witomina, Kamiennej Góry, tracąc kontrolę nad śródmieściem. Czołgi 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte pojawiły się w centrum miasta 27 marca, a następnego dnia, po ostatecznym wycofaniu oddziałów niemieckich na Kępę Oksywską, Gdynia była wolna.

Także 28 marca 1945 roku, na gdyńską plażę wjechały trzy polskie T 34 i doszło do symbolicznego aktu „zaślubin z morzem”. W pobliżu tego miejsca, na murze Muzeum Marynarki Wojennej, znajduje się tablica upamiętniająca to wydarzenie. Walki o Kępę Oksywską trwały jeszcze do 5 kwietnia – pozostałe wojska niemieckie (ok. 10 tys.) oraz osoby cywilne (ok. 30 tys.) ewakuowane zostały na Hel.

Miasto Gdynia nie ucierpiało mocno na skutek działań wojennych, znacznych zniszczeń dokonali natomiast Niemcy w porcie. Całkowitemu zniszczeniu uległo 40% budowli hydrotechnicznych i 25% magazynów, pozostałe wymagały remontów podobnie jak większość nabrzeży i falochronów. Ponad 30% urządzeń przeładunkowych zostało wywiezionych do portów niemieckich. To, co zostało w 30% było zniszczone. Od strony lądu wysadzono wiadukty, blokując dojazd do portu. Na terenie całego portu zatopiono ponad 30 jednostek pływających i innych urządzeń. Okręt liniowy „Gneisenau” blokował główne wejście do portu, przy Nabrzeżu Rumuńskim z wody wystawał osadzony na dnie „Schleswig-Holstein” – okręt który rozpoczął II wojnę światową.

źródło/ fot. MMW

Zobacz podobne

Port Gdańsk. Większe możliwości systemu CORAL – wysyła SMS o przekroczeniu poziomu alarmowego dla substancji ropopochodnych

AB

Mariusz Błaszczak: budowa okrętów obrony wybrzeża Miecznik jako fregat będzie służyła odstraszaniu

AB

Port Gdynia rozpoczyna kolejną inwestycję

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie