Polski Portal Morski
Aktualności

Gazprom się wycofał. Cofa wniosek o arbitraż w sprawie PGNiG

Gazprom wycofał wezwanie PGNiG na arbitraż dotyczący wypłaty dywidend z zysków spółki EuRoPol Gaz oraz ws. naruszenia przysługujących rosyjskiemu koncernowi praw, wynikających z zasad nadzoru korporacyjnego w EuRoPol Gazie – podała we wtorek polska spółka.

Jak poinformowało PGNiG, otrzymało od arbitrażu przy Izbie Handlowej w Sztokholmie informację o umorzeniu postępowania zainicjowanego przez Gazprom, na skutek wycofania przez rosyjski koncern wezwania na arbitraż.

Złożone 2 lutego 2022 r. wezwanie Gazpromu dotyczyło domniemanego naruszenia praw rosyjskiego koncernu jako akcjonariusza do otrzymania dywidend z zysków EuRoPol Gazu. Drugi punkt dotyczył domniemanego naruszenia praw wynikających z zasad nadzoru korporacyjnego przysługujących Gazpromowi oraz członkom zarządu EuRoPol Gazu powoływanym przez Gazprom. Drugim pozwanym w wezwaniu Gazpromu jest EuRoPol Gaz. Polska spółka w odpowiedzi uznała żądania w wezwaniu Gazpromu za całkowicie bezzasadne.

EuRoPol Gaz jest właścicielem polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. PGNiG posiada, bezpośrednio i pośrednio, poprzez spółkę zależną Gas-Trading, 51,18 proc. akcji w kapitale zakładowym EuRoPol Gazu, a 48,82 proc. akcji należy do Gazpromu. Skumulowany zysk EuRoPol Gazu z lat ubiegłych, możliwy do przeznaczenia na poczet dywidend dla akcjonariuszy, wynosi 1,74 mld zł – informowało PGNiG.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo to spółka giełdowa, zajmuje się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego oraz ropy naftowej, importem gazu, a także, poprzez kluczowe spółki, magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją paliw gazowych i płynnych oraz produkcją ciepła i energii elektrycznej. W Polsce PGNiG jest największym importerem i dostawcą gazu ziemnego.

źródło PAP/ fot. PGNiG

Zobacz podobne

Niemcy/ Media: w rosyjskiej wojnie przeciw Ukrainie woda zarówno celem, jak i bronią

JJ

GK PGNiG: solidne wyniki mimo trudnych warunków rynkowych

KM

Polacy ocenili budowę kanału na Mierzei Wiślanej

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie