W wyniku pogłębienia toru wodnego Szczecin Świnoujście do 12.5 metra powstały dwie wyspy na Zalewie Szczecińskim. Jedna z nich jest wypełniona piaskiem druga wygląda jak atol otoczony pierścieniem, który jest zbudowany z piasku i kamienia. Atol będzie służył przez ponad 30 lat za składowisko urobku, który będzie wydobywany podczas prac konserwujących tor – mówi dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie, Wojciech Zdanowicz.
– Wyspa południowa to będzie nasze czynne pole refulacyjne. Tam mamy około 16 milionów metrów sześciennych urobku, czyli na 32 lata mamy miejsce na odkładanie urobku – mówi Zdanowicz.
Na pierwszej z wysp, której tworzenie zostało zakończone, jest już ostoja ptaków, mówi Małgorzata Golińska, wiceminister ochrony środowiska.
– Na drugiej wyspie królują ptaki, stwierdzono tam już kilka ważnych gatunków, są tam liczne kolonie mew, rybitwy, sieweczki, trzy kolonie sieweczki rzecznej i pewien rarytas – ostrygojad – gatunek zagrożony wyginięciem – mówi Golińska.
Pogłębione zostały 62 kilometry toru wodnego z głębokości 10,5 do 12,5 metra. Tor został też poszerzony z 90 do 100 metrów, wykonana została też dodatkowa mijanka na Zalewie Szczecińskim.
Podczas pogłębiania toru wodnego wydobyto 24 mln m sześc. urobku, z którego powstały dwie wyspy – na 22. i 28. kilometrze, o średnicy odpowiednio ok. 1,3 km i ok. 1,8 km. Jedna z nich W22 (w konkursie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w 2020 roku wyłoniono dla niej nazwę Brysna) ma być siedliskiem ptaków.
źródło Radio Szczecin/ fot./mat. filmowy/ Urząd Morski w Szczecinie