Polski Portal Morski
Aktualności Żegluga

„Dar Młodzieży” wraca z ostatniego w tym roku rejsu

W dniu 30 września 2022 roku o godzinie 9:45 do Nabrzeża Pomorskiego w Gdyni przycumuje „Dar Młodzieży”, szkolny statek Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Biała fregata powraca z ostatniego w tym roku rejsu ze 130 praktykantami z Wydziału Nawigacyjnego Uczelni na pokładzie.

„Dar Młodzieży” wraca z szóstej już w tym roku podróży szkoleniowej. Swój ostatni w tym roku rejs szkoleniowy żaglowiec rozpoczął 30 sierpnia br., po wypłynięciu z Gdyni, zawinął do portów w Hamburgu oraz w Gdańsku. W dniu 30 września 2022 roku o godzinie 9:45 statek przybije do portu w Gdyni.

Szkolny statek Uniwersytetu Morskiego w Gdyni co roku zabiera na swój pokład młodych praktykantów, uczniów szkół morskich oraz studentów Uczelni własnej oraz partnerskich – w tym roku studentów z Hogere Zeevaartschool z Antwerpii.

Poza nimi, praktyki morskie na „Darze Młodzieży” odbyli w tym roku uczniowie  Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu, Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku, Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie, Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im kmdr. Bolesława Romanowskiego w Nakle nad Notecią, Technikum Żeglugi Śródlądowej oraz młodzież z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie Koźlu.

Aby zrealizować zaplanowane na ten rok praktyki, „Dar Młodzieży” odbył 6 podróży szkoleniowych, zawijając do następujących portów: Antwerpia, La Coruna, Kopenhaga, Gdańsk, Rouen, Kiel, Esbjerg, Harlingen, Vlissingen, Aalborg, Rostock, Bremerhaven, Szczecin, Hamburg. Fregata przepłynęła w 2022 roku 8 914 Mm.

Praktykę na statku odbyło w tym roku 549 studentów i uczniów.

W lipcu 2022 roku „Dar Młodzieży” świętował jubileusz swojego 40-lecia – dokładnie 4 lipca 1982 roku przy Nabrzeżu Pomorskim, miejscu do dzisiaj stanowiącym stałe miejsce postoju fregaty, podniesiona została na statku polska bandera.

Z okazji tegorocznego jubileuszu, żaglowiec udostępnił swój pokład zwiedzającym podczas Dni Otwartych zorganizowanych przez Uniwersytet Morski w Gdyni w maju br. W dniu 30 czerwca br. z kolei miała miejsce uroczystość podniesienia bandery dla upamiętnienia wydarzeń sprzed 40 lat. Tego dnia została również odsłonięta pamiątkowa tablica jubileuszowa z okazji 40-lecia białej fregaty w służbie szkolnictwa morskiego, ufundowana przez „Fundację Lechosława Bar Wsparcia Edukacji Morskiej”. 

W dniu 8 października 2022 roku statek będzie gospodarzem uroczystości Inauguracji Roku Akademickiego 2022/2023 swojej Uczelni, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

źródło http://www.umg.edu.pl / fot. Piotr Lewandowski UMG

Zobacz podobne

Gaz-System: przepływy gazu Baltic Pipe utrzymują się na poziomie powyżej 60 mln kWh na dobę

KM

Ponad 400 metrów tunelu w Świnoujściu gotowe. Wkrótce drążenie pod Świną

AB

Jak PŻM konie woziła

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie