Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Historia

Indiańskie czółno sprzed 1000 lat. Odkryła je grupa nastolatków

Z dna jeziora Waccamaw w Karolinie Północnej wydobyto czółno. Indiańskie canoe może liczyć około 930 lat. Znalazła je podczas zabawy grupa nastolatków.

Jak podaje „The News Reporter” z Karoliny Północnej, kilku trzynastoletnich chłopców natknęło się na canoe latem 2021 r., kiedy bawili się, skacząc z pomostu do jeziora. Jeden z nich nadepnął na nie pod wodą, ale myślał, że to jakaś kłoda. Nastolatek próbował podnieść leżący pod 15-centymetrową warstwą mułu przedmiot, ale ten ani drgnął. Dlatego razem z kolegami zaczął kopać. Chłopcy szybko odkryli, że to nie jest kłoda, ale indiańska łódź, do tego bardzo stara. 

Chłopcy powiedzieli o znalezisku swoim rodzicom, a ci zawiadomili miejscowe władze. Przedstawiciele Biura Archeologii Stanu Karolina Północna po wstępnym zbadaniu stwierdzili, że jest to czółno i przykryli je, aby tymczasowo zabezpieczyć, zanim będzie możliwe jego całkowite odkopanie i wyciągnięcie z wody. Od tamtej pory minęły prawie dwa lata, ale w końcu operacja wydobycia canoe doszła do skutku. 

Czółno o długości 28 stóp (8,5 metra), podniesiono z dna kilka dni temu, pod nadzorem Komisji Dziedzictwa Indian Amerykańskich z Karoliny Północnej i w obecności przedstawicieli plemienia Waccamaw Sijouan. Jak podaje „Insider”, eksperci oceniają wiek canoe na około 930 lat. 

Wydarzenie było ważne dla mieszkających w tym rejonie Indian. Nad wydobytym z jeziora czółnem odśpiewano tradycyjne pieśni i odprawiono modły. Wiele osób chciało po prostu dotknąć przedmiotu, który należał do ich odległych przodków. W końcu jednak czółno zapakowano do specjalnego kontenera i zawieziono do laboratorium w celu przeprowadzenia dokładnych badań i konserwacji. 

Po zabezpieczeniu czółno trafi do należącego do plemienia Waccamaw Siouan ośrodka w Buckhead. Ma być zaczątkiem kolekcji artefaktów upamiętniających rdzennych mieszkańców tych okolic.

źródło TVP info/ fot. fot. Shutterstock

Zobacz podobne

USA zwiększą aktywność swojej marynarki na Bałtyku

KM

Duńska Agencja Energii: gaz przestał wyciekać również z Nord Stream 1

KM

Ścieki znów płyną do Wisły. Niepokojące informacje przekazał prezes Wód Polskich

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie