Polski Portal Morski
Aktualności Turystyka

Polscy policjanci na patrolach w Chorwacji. Przed służbą uratowali tonącego mężczyznę

Dwóch polskich policjantów delegowanych do pracy we wspólnych patrolach międzynarodowych w Chorwacji uratowało we wtorek 29-letniego mężczyznę, który zaczął tonąć. Funkcjonariusze akcję ratunkową przeprowadzili nad ranem w czasie wolnym, jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem służby tego dnia.

– Podkom. Marcin Czyż oraz mł. asp. Piotr Filar, którzy pełnią służbę we wspólnych patrolach międzynarodowych w Chorwacji w rejonie odpowiedzialności Komisariatu Policji w Makarskiej (Policyjny Okręg Administracyjny Splitsko-Dalmatinska), spacerując przed służbą deptakiem wzdłuż Adriatyku, usłyszeli dochodzące od strony morza kobiece wołanie o pomoc – przekazał insp. Mariusz Ciarka.

– Policjanci zauważyli w wodzie ok. 100 metrów od linii brzegowej, niestrzeżonej jeszcze o tej godzinie plaży, dwójkę ludzi. Młoda kobieta, krzycząc i machając rękami, wołała o pomoc, zaś mężczyzna raz po raz znikał pod lustrem wody – wyjaśnił.

Kontuzja w wodzie

Widząc to, polscy policjanci podbiegli w kierunku brzegu.

– Po drodze, pożyczając pompowaną deskę SUP, od nielicznych jeszcze o tej porze plażowiczów, wskoczyli do wody, kierując się w stronę pary – zaznaczył.

– Okazało się, iż rosły 29-letni Chorwat doznał urazu lewego barku. Z powodu ograniczenia ruchu oraz bólu, tracąc siły, nie miał możliwości samodzielnie dopłynąć do brzegu. Z kolei filigranowa kobieta nie mogła mu skutecznie pomóc – podkreślił policjant.

Przekazany ratownikom

Polscy policjanci, używając technik ratowniczych oraz deski przetransportowali poszkodowanego do brzegu, gdzie został przekazany ratownikom pobliskiego kompleksu hotelowego.

– Okazało się, że uraz jest na tyle poważny, iż będzie wymagał leczenia operacyjnego – tłumaczył.

Prawdziwi fachowcy

– Warto dodać, że podkom. Marcin Czyż, na co dzień jest koordynatorem policyjnych wodniaków w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, więc zagadnienie jest mu doskonale znane, posiada również szereg uprawnień, w tym oczywiście jest ratownikiem wodnym. Ciekawostką jest natomiast fakt, że uprawnienia takie, ale i jak widać umiejętności, posiada również mł. asp. Piotr Filar, który pełni służbę w przeciwległym zakątku Polski, to jest Komisariacie Policji w Rabce Zdroju – KPP Nowy Targ, którego to regionu z ratownictwem wodnym nie utożsamiamy – dodał rzecznik KGP.

źródło: polskieradio24.pl / fot. envato

Zobacz podobne

 Nowość w Wenecji: wycieczkowiec na redzie, turyści łodziami dotarli do miasta

BS

PŻM uczestniczy w projekcie optymalizacji mostka nawigacyjnego

BS

Do marca rząd ma przyjąć program kompleksowego zagospodarowania Dolnej Wisły

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie