Polski Portal Morski
Akcje Polski Morskiej Aktualności Bezpieczeństwo Środowisko Turystyka

Wpływ Turystyki Motorowodnej i Żeglugi na Środowisko: Jak Dbamy o Nasze Wody?

Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, rozpoczęliśmy program pn. „Polska Morska – Szczecin leży nad morzem”.

Turystyka motorowodna i żeglugowa to popularne formy wypoczynku nad wodą, które przyciągają liczne osoby poszukujące przygody i relaksu na jeziorach, rzekach czy morzach. Jednakże, z biegiem lat zaczęto zdawać sobie sprawę z negatywnego wpływu tych aktywności na środowisko wodne oraz jego ekosystemy. Właściwa ochrona i troska o nasze wody stają się coraz bardziej palącą potrzebą, dlatego ważne jest, abyśmy zrozumieli jakie działania możemy podjąć, aby minimalizować negatywne skutki turystyki motorowodnej i żeglugi na środowisko.

Jednym z głównych problemów związanych z turystyką motorowodną jest zanieczyszczanie wód olejami i paliwami. Wypadki, nieszczelności czy nawet celowe opróżnianie zbiorników paliwa mogą prowadzić do skażenia wód substancjami toksycznymi, które zagrażają życiu w wodzie oraz powodują trwałe szkody dla ekosystemów. Aby temu zapobiec, kluczowe jest regularne serwisowanie i konserwacja silników oraz zachowanie ostrożności podczas tankowania.

Kolejnym problemem jest erozja brzegów, która może być spowodowana przez falowanie od statków i łodzi motorowych. Silne fale wywołane przez te pojazdy mogą prowadzić do erozji nabrzeży, co z kolei zaburza naturalne środowisko życia wielu organizmów wodnych. W celu minimalizacji tego zjawiska, warto ograniczać prędkość na wodach o małym zaludnieniu oraz unikać pływania w obszarach szczególnie wrażliwych na erozję.

Kwestią równie istotną jest hałas generowany przez silniki łodzi i motorówek, który może zakłócać spokój oraz życie dzikich zwierząt, zwłaszcza w obszarach chronionych. Redukcja prędkości, stosowanie cichych silników oraz ograniczanie czasu spędzanego na wodzie to sposoby, aby ograniczyć negatywny wpływ hałasu na środowisko wodne.

Dbając o środowisko podczas turystyki motorowodnej i żeglugi, nie można zapominać o bezpieczeństwie. Właściwie wyposażone jednostki ratownicze, takie jak Ochotnicza Straż Pożarna (OSP) i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (WOPR), pełnią istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa na wodach. Ich obecność oraz wsparcie w sytuacjach kryzysowych pomaga minimalizować ryzyko wypadków oraz skutków działań człowieka na środowisko.

Ważne jest, abyśmy wszyscy, jako użytkownicy wód, podejmowali świadome decyzje i dbali o nasze wody, zachowując równowagę między korzystaniem z nich a ich ochroną. Poprzez przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, ograniczanie negatywnych skutków ekologicznych oraz świadome korzystanie z wód, możemy wspólnie dbać o nasze wodne ekosystemy, zapewniając ich zachowanie dla przyszłych pokoleń.

źródło: Polska-Morska

Zobacz podobne

„Poznaj moc bałtyckiego wiatru” w Międzyzdrojach

JJ

Wielkie strzelanie do fregaty typu Oliver Hazard Perry

JJ

Ukraina chce pomóc Niemcom. Proponuje im dostawy energii

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie