Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Polskie Abramsy już z amunicją

W Polsce są już pierwsze czołgi M1A1 Abrams, zakupione od Stanów Zjednoczonych w styczniu 2023 roku. Wraz z czołgami dostarczana jest już zakontraktowana z nimi amunicja.

Polska zakupiła na początku roku od Stanów Zjednoczonych 116 czołgów M1A1 Abrams wraz z wozami towarzyszącymi oraz szerokimi pakietami logistycznymi i szkoleniowymi. Umowa, za 1,4 mld dolarów (z czego około 200 mln finansują władze USA), jest realizowana w szybkim tempie, po to by uzupełnić zapasy sprzętu przekazanego Ukrainie. Przy tej okazji Polska otrzymała zgodę władz USA na zakupy amunicji. Te jednak miały być realizowane etapowo.

Typy zakupionej amunicji oraz jej ilość są informacją niejawną. Ppłk Polak potwierdził że dostawy amunicji są już realizowane. Oznacza to, że amunicja dostarczana jest praktycznie równolegle z czołgami, bez przesunięć czasowych. Pierwsze Abramsy pojawiły się bowiem w Polsce w pod koniec czerwca. 

Przypomnijmy że w ramach zgody jaką wydał rząd USA, Polska może zakupić następujące typy amunicji w określonej liczbie:

  • Przeciwpancerna podkalibrowa, stabilizowana brzechwami z odrzucanym sabotem (APFSDS – Armor Piercing Fin Stabilized Discarding Sabot) – M829A2 (50,000), M829A3 (2,000), M829A4 (60,000).
  • Kumulacyjna wielozadaniowa (MPAT – Multi Purpose Anti Tank) – M830A1 (10,000).
  • Burząca (HEOR – High Explosive Obstacle Reduction) – M908 (60,000).
  • Odłamkowo-burząca wielozadaniowa (HEAMP – High Explosive Advanced Multi Purpose) – M1147 (70,000).
  • Ćwiczebna podkalibrowa, stabilizowana stożkiem z odrzucanym sabotem (TPCSDS – Target Practice Cone Stabilized Discarding Sabot) – M865 (30,928).
  • Ćwiczebna wielozadaniowa (TPMP – Target Practice Multi Purpose) – M1002 (20,823).

Można oczekiwać, że najnowsze typy amunicji, takie jak programowalna M1147 czy przeciwpancerna nowej generacji M829A4, będą dostarczone w późniejszym terminie, natomiast obecnie Polsce przekazywana jest ta z zapasów armii USA.

Co więcej, dużą liczbę amunicji zamówiono również z 250 czołgami M1A2SEPv3 kupionymi w kwietniu 2022 roku. Przy okazji wydawania zgody na tę transakcję agencja DSCA podała następujące typy i liczby amunicji w swym komunikacie:

  • Kumulacyjna wielozadaniowa (MPAT – Multi Purpose Anti Tank) – M830A1 (13,920).
  • Odłamkowo-burząca wielozadaniowa (HEAMP – High Explosive Advanced Multi Purpose) – M1147 (6,960).
  • Ćwiczebna podkalibrowa, stabilizowana stożkiem z odrzucanym sabotem (TPCSDS – Target Practice Cone Stabilized Discarding Sabot) – M865 (9,168).
  • Ćwiczebna wielozadaniowa (TPMP – Target Practice Multi Purpose) – M1002 (4,592).

Przy czym w komunikacie DSCA zabrakło jeszcze informacji o zakupie bojowej przeciwpancernej amunicji podkalibrowej KEW-A1 i KEW-A4. Jej możliwa do zakupu liczba jest również informacją niejawną. Dostawy czołgów zamówionych z 2022 roku przewidziane są do 2026 roku. Mają rozpocząć się w styczniu 2025 roku, z opcją potencjalnego przyspieszenia do drugiej połowy roku 2024.

Z całą pewnością można powiedzieć iż cieszy kompleksowe podejście do zakupu czołgów M1A1 i M1A2 Abrams dla Sił Zbrojnych RP, gdzie ujęto zakup nie tylko samych czołgów, ale również wozów wsparcia różnych typów, pakietu szkoleniowego oraz logistycznego oraz bardzo dużych zakupów amunicji. Realizowany jest program utworzenia centrum serwisowego w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu i włączenia w serwis wozów oraz w perspektywie szerszych prac jak ich przyszłe modernizacje krajowego przemysłu obronnego.

W odpowiedzi na pytania Defence24.pl rzecznik Agencji Uzbrojenia poinformował również, że w roku 2022 nie podpisano i nie realizowano żadnej umowy z firmą Rheinmetall na amunicję artyleryjską 155 mm, w tym również na amunicję o zwiększonej donośności V-LAP. Nie potwierdziły się tym samym nieoficjalne doniesienia o tym, że w 2022 roku AU zawarła dużą umowę z Rheinmetallem na amunicję do Krabów i K9.

Źródło: https://defence24.pl Fot.: MON

Zobacz podobne

GAZ-SYSTEM zakończył układanie podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe

KM

Naimski: Baltic Pipe to krok w kierunku różnicowania produkcji energii

AZ

Nabrzeże rzeki Elbląg zostanie zmodernizowane. Jakie prace zaplanowano?

JK

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie