Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Obajtek: realizujemy strategię wzmacniającą bezpieczeństwo energetyczne Polski

W środę o godz. 11.00 Daniel Obajtek odwiedza teren Podziemnych Magazynów Gazu PGNiG Grupy ORLEN na Dolnym Śląsku. Odbywa się tam konferencja dotycząca wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jak podkreślił, „realizujemy strategię wzmacniającą bezpieczeństwo energetyczne Polski”.

Orlen rozbudowuje podziemny magazyn gazu w Wierzchowicach (w województwie dolnośląskim). Spółka podkreśla, że to największa inwestycja dotycząca krajowych magazynów tego surowca w historii. Po jej zakończeniu pojemność magazynu wzrośnie o 60 procent – do 2,1 miliardów metrów sześciennych, a tym samym Wierzchowice będą dysponowały blisko połową krajowych zdolności magazynowych. O rozpoczęciu inwestycji poinformował w Wierzchowicach w środę prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Prezes Orlenu podkreśla wagę tej inwestycji dla wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. – Dzięki rozbudowie magazynu w Wierzchowicach, łączna pojemność magazynów gazu wzrośnie o 1/4, przekroczy 4 miliardy metrów sześciennych – dodał.

Taka wielkość odpowiada ilości, jaką zużywają wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce przez około 10 miesięcy w roku.

Szef spółki powiedział, że „Orlen nie tylko rozbudowuje magazyny, ale inwestuje też we własne wydobycie w kraju i w Norwegii”. Rozbudowywana jest też flota statków do przewozu LNG.

Źródło https://www.polskieradio.pl fot. archiwum

Zobacz podobne

PGNiG poinformowało, że na koniec grudnia stan zapasów gazu wynosił ok. 3 mld m sześc.

BS

Wycieczkowiec objęty kwarantanną w Lizbonie zakończył rejs; stwierdzono nowe infekcje

BS

Wkrótce operacja przewiezienia największego i najcięższego elementu do budowy kompleksu Olefiny III

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie