Polski Portal Morski
Aktualności

Niespodzianki na inaugurację mistrzostw Polski

Pierwszy dzień Mistrzostw Polski klas olimpijskich upłynął pod znakiem lekkiego wiatru, słonecznej pogody i ataku młodzieży na pozycje weteranów. W Pucku rywalizuje prawie 250 zawodników i zawodniczek w klasach 49er, 49erFX, 470, ILCA 6, ILCA 7, iQFoil oraz nieolimpijskiej klasie Formula Windsurfing Foil. Na inaugurację regat nie zabrakło niespodzianek. 

W klasie 49er wysoką formę od samego początku prezentują Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań). Ambasadorzy PGE Sailing Team Poland bronią tytułu mistrzów Polski. Pierwszego dnia rozegrano cztery wyścigi – dwa z nich wygrali Dominik i Szymon obejmując pozycję lidera, dwa pozostałe „padły łupem” Łukasza Przybytka i Jacka Piaseckiego (AZS AWFiS Gdańsk), którzy mają 1 punkt straty do liderów. 

Pech spotkał dzisiaj Patryka Kosmalskiego i Tomasza Lewandowskiego (CHkŻ Chojnice / AZS AWFiS Gdańsk). Mistrzowie Europy do lat 23 z poprzedniego roku, przed startem do pierwszego wyścigu złamali maszt i musieli wrócić do portu, by go wymienić. Nie zdążyli na dwa pierwsze wyścigi, ale w dwóch pozostałych pokazali wyśmienitą dyspozycję, dopływając do mety na miejscach 2 i 3 i zostawiając za rufą kilka innych, bardziej doświadczonych i utytułowanych załóg w klasie 49er. W klasie 49erFX trzy z czterech wyścigów wygrały dzisiaj Hanna Rajchert i Gabriela Czapska (Spójnia Warszawa / PGE Sailing Team Poland), które prowadzą przed Aleksandrą Melzacką i Sandrą Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań). 

W klasie iQFoil kobiet mamy starcie weteranek z coraz silniejszą młodzieżą. Pierwszego dnia obronną ręką z tej rywalizacji wyszła Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski / PGE Sailing Team Poland), która wygrała dwa wyścigi, ale też zaliczyła jedną dyskwalifikację i ma tyle samo punktów co druga Zofia Klepacka (Sailing Legia Warszawa). Kroku doświadczonym zawodniczkom dotrzymuje juniorka Aleksandra Wasiewicz (Sopocki Klub Żeglarski). W klasie iQFoil mężczyzn, pod nieobecność faworyzowanego Pawła Tarnowskiego, pierwszy dzień należał do Michała Polaka (Gdański Klub Żeglarski) i Radosława Furmańskiego (AZS AWFiS Gdańsk). Ambasadorzy PGE Sailing Team Poland trzy z czterech wyścigów rozstrzygnęli między sobą, tylko jeden oddając Kamilowi Manowieckiemu (Sopocki Klub Żeglarski / PGE Sailing Team Poland). 

W klasie 470 rywalizacja jest bardzo zacięta, ale tego można się było spodziewać. W tej klasie mamy kilka juniorskich załóg, które w swojej kategorii wiekowej należą do światowej czołówki. Pierwszego dnia rywalizacji na wodach Zatoki Puckiej najlepiej radzili sobie Agnieszka Pawłowska i Bartłomiej Szlija (CHkŻ Chojnice / UKŻ Lamelka Kartuzy), którzy wygrali dwa z czterech wyścigów. Pozostałe dwa wyścigi wygrali Rafał Pogorzelski i Małgorzata Górnisiewicz (MKS Dwójka Warszawa / Centrum Żeglarskie Szczecin), którzy zajmują 2 miejsce w klasyfikacji generalnej. Na trzecim miejscu, jak na razie plasują się Kacper Paszek i Oliwia Laskowska (AZS AWFiS Gdańsk / ChKŻ Chojnice). Ambasadorzy PGE Sailing Team Poland niedawno zajęli czwarte miejsce w mistrzostwach świata juniorów i zapowiadają, że w Pucku chcą obronić wywalczony rok temu tytuł mistrzów Polski. 

Na dobrej drodze do obrony tytułu w klasie ILCA 6 jest Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń). Ambasadorka PGE Sailing Team Poland pływała dzisiaj najrówniej kończąc wszystkie cztery wyścigi w pierwszej trójce. Tuż za nią plasuje się Lilly May Niezabitowska (Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg), która kilka dni temu, na tym samym akwenie, w mistrzostwach Polski klas nieolimpijskich skutecznie rywalizowała w klasie ILCA 6 z mężczyznami. Trzecie miejsce zajmuje utytułowana Agata Barwińska (SSW MOS Iława / PGE Sailing Team Poland). 

W klasie ILCA 7 na liście startowej, oprócz Polaków są również żeglarze z Niemiec i to właśnie reprezentant tego kraju Ole Schweckendiek pływał dzisiaj najlepiej. W klasyfikacji mistrzostw Polski prowadzi Tadeusz Kubiak (Sejk Pogoń Szczecin). W nieolimpijskiej windsurfingowej klasie Formula Windsurfing Foil prowadzi Paweł Dittrich (Polskie Stowarzyszenie Windsurfingu), który wygrał wszystkie cztery wyścigi. 

Medalistów mistrzostw Polski klas olimpijskich poznamy w niedzielę 10 września. 

Źródło/fot.: Polski Związek Żeglarski

Zobacz podobne

Wioślarze z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego najlepsi na Odrze!

AB

Nowy most kolejowy na Regalicy coraz bliżej

AB

Dziś rozpoczyna się Kongres Morski

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie