Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Morska energetyka wiatrowa to branża o olbrzymim potencjale rozwoju

Inkubator Starter rozpoczyna pilotażowy projekt poświęcony morskiej energetyce wiatrowej (MEW). Inicjatywa pn. „Blue Baltic Community” ma służyć wymianie doświadczeń przedstawicieli branży MEW z sektorem technologicznym oraz innowacyjnym. Na początek w piątek, 6 października, odbędzie się konferencja dla przedsiębiorców i ekspertów, a w następnych tygodniach zaplanowano warsztaty. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Jaka jest idea Blue Baltic Community?
Morska energetyka wiatrowa to branża o olbrzymim potencjale rozwoju. Plany zakładają, że do 2040 roku Polska jest w stanie 60 procent energii elektrycznej produkować w z farm wiatrowych z Morza Bałtyckiego, a wtedy Gdańsk ma szansę stać się centrum krajowego systemu morskiej energetyki wiatrowej. Dlatego już teraz warto budować świadomość znaczenia branży offshore wind. 

Blue Baltic Community to przestrzeń do dyskusji, wymiany doświadczeń i wzajemnej inspiracji przedstawicieli branży morskiej energetyki wiatrowej z przedstawicielami branży technologicznej i innowacyjnej. Małym i średnim przedsiębiorstwom z Pomorza spoza branży MEW chcemy pokazać, że offshore wind jest branżą interdyscyplinarną i że może jest to branża również dla nich, choć na pierwszy rzut oka to nie wygląda – wyjaśnia Julia Halemba z Inkubator Starter, koordynator projektu.  


Konferencja, a potem pięć warsztatów
Projekt zainauguruje konferencja, która odbędzie się w piątek, 6 października, w Inkubator Starter, przy ul. Lęborskiej 3b. Wystąpią podczas niej przedstawiciele nauki, technologii i biznesu.

Podczas wydarzenia pokażemy, jak bardzo interdyscyplinarna jest branża energetyki nam morzu i jakiego rodzaju rozwiązań technologicznych potrzebuje – dodaje Julia Halemba.

Szczegóły konferencji Blue Baltic Community:

  • Wprowadzenie do branży Offshore Wind – “Z czym to się je?”
  • Kontraktowanie w Offshore Wind
  • Kultura pracy i HSEQ w Offshore Wind (Health, Safety, Environment Quality)
  • Innowacyjność w branży MEW
  • Wśród ekspertów będą Jakub Budzyński, wiceprezes zarządu Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej oraz Sławomir Bałdyga, dyrektor Pionu Nadzorów Przemysłowych Polskiego Rejestru Statków.

Kontynuacją konferencji Blue Baltic Community będzie pięć spotkań grup roboczych pod hasłem „Nowoczesne rozwiązania w Offshore”. Ich celem jest skonfrontowanie potrzeb technologicznych branży MEW z lokalnymi przedsiębiorcami, dostarczającymi innowacje technologiczne, które mogą znaleźć zastosowanie w morskiej energetyce wiatrowej.

Inicjując dialog, chcemy wspólnie wypracować nowe kontakty i możliwości współpracy pomiędzy branżami – podkreśla Julia Halemba.

Tematyka spotkań warsztatowych:

  • Serwis i eksploatacja – Jak zredukować koszty obsługi i serwisu przy zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych?
  • Bezzałogowe/autonomiczne rozwiązania technologiczne dla branży morskiej energetyki wiatrowej (MEW)
  • Digital Twin – Dlaczego Offshore go potrzebuje?
  • Cyberbezpieczeństwo oraz ochrona infrastruktury krytycznej
  • ESG (Środowisko, Społeczna odpowiedzialność i Ład korporacyjny) w branży Offshore Wind
  • Jak wziąć udział w konferencji Blue Baltic Community?
  • Zapisy na konferencję Blue Baltic Community oraz pięć spotkań warsztatowych, a także szczegółowy program tych wydarzeń, są dostępne na stronie internetowej projektu. 

Projekt Blue Baltic Community został sfinansowany ze środków Miasta Gdańska.

źródło: gdansk.pl / fot. pixabay

Zobacz podobne

Przełomowe badania prehistorycznych ryb

BS

Nowy operator ro-ro w Porcie Gdynia

PL

Polska kadra oraz sztab trenerski i medyczny na igrzyska w Tokio

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie