Polski Portal Morski
Aktualności Inne Środowisko

Będzie nowy most na Sanie

Na Podkarpaciu ruszyła budowa nowego mostu przez rzekę San, w ciągu drogi gminnej pomiędzy miejscowością Bieliny w gminie Ulanów a miejscowością Kopki w gminie Rudnik nad Sanem. Inwestor (Gmina i Miasto Ulanów) otrzymał dofinansowanie dla budowy tego obiektu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W inauguracji prac budowlanych 9 października 2023 r. wziął udział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

— Wspieramy lokalne inicjatywy. Rząd za pośrednictwem Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wspiera inwestycje na drogach samorządowych, na które czekają Polacy we wszystkich regionach kraju. Ta wyczekiwana od wielu lat przeprawa mostowa zbliży do siebie mieszkańców gmin Ulanów i Rudnik nad Sanem. Posłuży do codziennej komunikacji, ale też będzie wykorzystywana przez turystów, przyjeżdzających podziwiać piękno ulanowskiej ziemi i powiatu niżańskiego – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Nowo powstający most będzie obiektem stalowym, trzyprzęsłowym, z żelbetową płytą pomostową oraz łukowym przęsłem nurtowym o długości 120 m i dwoma przęsłami skrajnymi, każdym po 35 m długości. Wykonane zostaną dojazdy do obiektu i mury oporowe. W ramach zadania będzie również przebudowana droga gminna. Na całym odcinku inwestycji będzie wykonany ciąg pieszo-rowerowy, odseparowany od jezdni. Powstanie również oświetlone przejście dla pieszych. 

Wykonawcą zadania jest firma PRIMOST Południe Sp. z o.o. z Będzina. Zgodnie z planem, most zostanie oddany do użytku w 2025 r.

Koszt całej inwestycji to ponad 43 mln zł. Oprócz wkładu własnego, na realizację tego zadania Gmina i Miasto Ulanów otrzymała dofinansowanie z RFRD w wysokości ponad 29 mln zł. Przeprawa mostowa realizowana jest wspólnie z Powiatem Niżańskim. To jedna z największych w Polsce i zarazem największa inwestycja w woj. podkarpackim realizowana ze wsparciem RFRD.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg 

RFRD to kompleksowy instrument finansowego wsparcia realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym i poprawa poziomu życia mieszkańców.

Łączna wartość środków RFRD przyznanych w latach 2019-2023 na realizację 1 tys. zadań gminnych i powiatowych na 1,4 tys. km dróg w województwie podkarpackim wyniosła ponad 1,1 mld zł.

źródło/fot: MI

Zobacz podobne

Ceny ropy w USA rosną, ale odbicie może długo nie potrwać

KM

Zodiak II i Planeta I z nagrodą „Najlepsza jednostka wielozadaniowa” roku 2020 roku na świecie

AB

Uszkodzenia wraku promu „Estonia” są poważne, mogą wskazywać na eksplozję

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie